Smart Home systémy
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Vyberte si, čo Vás zaujíma:

Fibaro Blog
Zobraziť články
Picture
Zobraziť články
Picture
Zobraziť články
Picture
Zobraziť Články
Čítajte vybrané články nižšie:
Picture

Čo je v skutočnosti bezdrôtová automatizácia - vysvetlenie poloprávd.

2/16/2018

2 Comments

 
V poslednom období sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi teóriami o tom, čo je a čo nie je bezdrôtová automatizácia. V tomto článku si prejdeme pár najčastejších poloprávd o tom, čo je a čo nie je bezdrôtový Smart Home.
Picture
 Bezdrôtová automatizácia domácnosti nám v posledných rokoch dopriala poriadnu marketingovú nádielku, o Smart Home riešeniach sme toho počuli z TV, rádiá a neustále sme o tom čítali v novinách a na billboardoch. Slogany ako - vypnite rybičkám svetlo aj odtiaľto alebo komunikácia manželov o tom, že aj u nich by sa senzor na chladničke uživil sú fajn, vzniká tu však marketingový šum a tak zákazník získava mylnú predstavu o tom, ze bezdrôtový Smart Home sú len senzory... V prvej časti článku sa teda povenujeme tomu, čo v týchto reklamách nezaznelo a prečo produkty z týchto reklám nie sú produktami automatizácie domácnosti ale len nejaký spôsob kontrolovania domu na diaľku.
V druhej časti článku sa zase pozrieme na to, čo je pravda a čo nie je v tom, čo radi prezentujú predajcovia káblových Smart Home systémov a to najmä tí, ktorí ešte ani dnes neponúkajú bezdrôtovú alternatívu k svojim kablovym systémom.

Časť 1 - polopravdy z televíznych reklám.

Smart Home znamená dostať notifikáciu, keď ma vytápa... - toto je prvý a snáď najväčší omyl celej reklamnej kampane. To, že nám zariadenie pošle notifikáciu o nejakej vzniknutej situácii totiž nie je v žiadnom prípade možné pokladať za Smart Home. Táto funkcia je už dlhé roky obsiahnutá aj v tej najzákladnejšie zabezpečovačke, kde nám síce prišla sms a nie push notifikácia, avšak výsledok je ten istý. Síce vieme, že sa u nás doma niečo deje, avšak náš dom nie je dostatočne "Smart" na to, aby na vzniknutú situáciu zareagoval. Jednoducho nám len dá vedieť, že sa niečo deje ale na vyriešenie danej situácie nedokáže nič spraviť, všetky akcie ponechá na nás. Pokiaľ by išlo o skutočný Smart Home, tak popri tom, že nám príde notifikácia o vytápaní domu budeme aj vedieť, že sa domov nemusíme ponáhľať, pretože nás Smart Home okamžite po zistení danej situácie zatiahol prívod vody do domu. My to tak môžme riešiť až v momente, keď sa vrátime domov. To platí aj pre ostatné oblasti, ako únik plynu, požiar, ... V tých situácia sa samozrejme domov ponáhľať musíme, ale Smart Home môže popri zistení dymu vypnúť všetky zariadenia a tým sa mu môže podariť zastaviť vznikajúcemu požiaru. To, prečo je to tak a prečo Smart Home systémy z TV toto neponúkajú je práve nedostatočný sortiment produktov a samozrejme to, že daný operátor vám predsa nebude inštalovať komponenty Smart Home, radšej vám predá len také, ktoré si odbornú inštaláciu nevyžadujú.

Balíčky produktov zložené len zo senzorov - omyl, ktorý sa s nami potiahne ešte pravdepodobne dlhý čas. Bezdrôtové systémy sú dnes už tak vyspelé, že naozaj je s nimi možné automatizovať aj veľké vily... A nie je to dokonca žiadny problém. Je však potrebné dodržať základné podmienky pre budovanie bezdrôtovej siete MESH. MESH je v podstate štruktúra siete, ktorá umožňuje vzdialeným komponentom siete komunikovať s riadiacou jednotkou pomocou ostatných komponentov. Vytvára sa nám akási pavučina prepojení medzi jednotlivými komponentami. Táto pavučina je tak dôležitá, že si ju určite všimnete aj v našom logu. Avšak, túto pavučinu vytvárajú len pevné napájané zariadenia, teda také, ktoré sú pripojené na 230V alebo 12/24V. Senzory potom túto pavučinu využívajú na komunikáciu s riadiacou jednotkou. Ako ste si určite všimli v ponuke v TV, celé systémy tam pozostávajú z batériovo napájaných senzorov a prípadne jednej zásuvky. Avšak nikto už nespomenie to, že ak si dáte riadiacu jednotku do obývačky, tak signál vám nebude stačiť na to, aby ste mohli dať senzor na vchodové dvere a zároveň senzor na zadný vchod. Toto je obrovské sklamanie pre tých, ktorí naleteli reklame. Pre správne a kvalitné fungovanie bezdrôtovej siete je totiž potrebný kvalitný signál pre všetky komponenty, čo je zabezpečené práve dostatočným počtom pevne napájaných zariadení. Tie však v ponuke týchto operátorov chýbajú. K dispozícii je nanajvýš zásuvka, ktorá rieši len naozaj málo veci v celom Smart Home systéme. Ak si uvedomíte fakt, že v ich ponuke chýbajú veci ako radiátorové hlavice, termostaty pre elektrické podlahové kúrenie, relé na riadenie kotla či rekuperácie, garážovej brány, moduly na riadenie hlavného osvetlenia v dome, moduly na ovládanie tienenia, binárne senzory ktoré nám umožňujú získavať napríklad informácie o výške vody v studni ale aj napríklad o tom, či je bazén v záhrade zatvorený... tak si zrazu uvedomíte, že toto všetko sú oblasti, ktoré nebudete môcť ovládať a automatizovať. Preto je ponuka kompletného portfólia naozaj dôležitá.

Smart Zásuvka na ovládanie osvetlenia - je ďalší blud, ktorý neustále prúdi z TV. Smart zásuvka totiž dokáže ovládať len zásuvkové zariadenia. Áno, aj lampy, avšak tie ako určite sami uznáte na osvetlenie používame len okrajovo. Opäť v ponuke operátorov chýba ponúka komponentov, ktoré si vyžadujú odbornú inštaláciu. Ovládanie osvetlenia v Smart Home totiž znamená možnosť ovládania všetkých svetiel, vrátane stmievania stmievateľných a samozrejme LED svetiel. Zároveň vám samozrejme musí fungovať aj vypínač, pretože Smart nie je Smart, ak si neviete zasvietiť aj manuálne. Na druhej strane skutočná automatizácia neznamená to, že si viete svetlo zapnúť cez mobil, ale to, že sa vám svetlo zasvieti, keď vojdete do miestnosti a v miestnosti je tma...

Mesačné poplatky sú samozrejmosťou - a tu sa dostávame k výborným cenám týchto "Smart" systémov. Nutnosť platiť mesačné poplatky je dnes v oblasti Smart Home naozaj ojedinelá a prakticky každý normálny výrobca Smart Home systémy poskytuje bezplatný vzdialený prístup, aplikáciu... Bez mesačných poplatkov... Pri tom, ako sa ľudia tešia z nesmierne výhodnej ceny "Smart Home" riešenia z reklamy si zabudli spočítať, že dane komponenty majú slúžiť roky a ak sa do toho započíta mesačný poplatok, zrazu sú tieto sady extrémne drahé. Ak si k tomu pripočítate ich minimálnu úžitkovú hodnotu tak sú naozaj drahé.

Jeden systém vyhovuje všetkým - každý sme iný, a aj keď je pravda, že pánovi z reklamy stačí systém len na to, aby vedel o tom, že jeho pani otvorila chladničku, je tiež pravda že len ťažko bude niekomu ďalšiemu stačiť len to. Niekto pre svoje potreby potrebuje sledovať otvorenie dvoch dverí a zapnutie lampy, pre toho tu sú rôzne systémy ktoré začínajú na 100€, napríklad Popp Hub, Aeotec Z-Stick... Niekto potrebuje, aby sa mu pri pohybe v miestnostiach zapínalo svetlo. Pre toho sú tu systémy s riadiacimi jednotkami od 150 do 300€ ako napríklad Vera Edge, Zipato... Niekto však potrebuje plnú automatizáciu vrátane kúrenia, osvetlenia, tienenia, zavlažovania... Takému človeku nebude stačiť lacný systém ani na začiatok. Preto sú tu aj pokročilé bezdrôtové systémy ako napríklad Fibaro Home Center 2. Dôležité je uvedomiť si, že naše požiadavky si treba premyslieť a dôležitá je možnosť vybrať správnu riadiacu jednotku tak, aby sme zbytočne nepreplatili, ak sú naše požiadavky minimálne a na druhej strane aby sme nekúpili hračku ak potrebujeme naozaj Smart Home.

Časť 2 - čím nás kŕmia predajcovia káblových systémov.

Bezdrôtovka je nespoľahlivá - samozrejme, ak sa bavíme o Smart Home systémoch aké sme spomínali v časti 1 tak ano, s nekvalitné postavenou sieťou budú len problémy. Ak sa však sieť postaví kvalitne, bezdrôtovka dnes dokáže priamo konkurovať káblovým systémom aj spoľahlivosťou prenosu. Samozrejme, kábel je kábel, ale sú oblasti, kde je zbytočný - prepínanie tv, telefonovanie, otváranie auta, pripájanie sa k internetu, automatizácia domácnosti... Povedzme si pravdu, v každej tejto oblasti by bol prenos cez kábel spoľahlivejší. Pripojenie notebooku do siete cez Ethernet je spoľahlivejšie ako pripojenie cez Wifi. A teraz skúste reálne zhodnotiť, či pri dnešnej kvalite wifi dáva ten kábel zmysel a či ho vôbec používate. Ja osobne absolútne nie, aj keď je lepší. Jednoducho to nedáva zmysel. Tak ako nedáva zmysel ťahať kilometre káblov po dome len preto, aby senzor vedel poslať malinký impulz do riadiacej jednotky o tom, že vidí pohyb... Systémy, ktoré sú dobre navrhnuté dokážu s využitím všetkých možnosti Z-Wave protokolu fungovať stabilne a bez výpadkov a rýchlosť komunikácie je praktický totožná s rýchlosťou komunikácie pri káblových systémoch.

Bezdrôtovka je na baterky, preto je to hračka - toto je častý omyl. Bezdrôtový Smart Home vôbec neznamená to, že je na batérie. Vďaka svojej pokročilej správe energií však túto možnosť využívať. Výdrž batérie cez dva roky so zachovaním rýchlosti reportovania zmien je totiž výborná vec, najmä ak si predstavíte flexibilitu toho, že môžete senzory voľne premiestniť kam potrebujete. Navyše Z-Wave 700, ktorá bola predstavená tento rok bude disponovať výdržou batérie až 10 rokov!
Avšak vrátim sa na začiatok. Bezdrôtovka neznamená "na batérie". To, že sa jedná o bezdrôtovú automatizáciu znamená, že na komunikáciu medzi senzormi, aktormi a riadiacou jednotkou sa nepoužíva kábel ale informácie idú cez vzduch. Tým, že Z-Wave protokol obsahuje dnes cez 2100 produktov je zabezpečené aj to, že prakticky všetky zariadenia majú alternatívy, ktoré môžete napájať stálym pripojením. Teda celý systém môže fungovať bez batérií. Len nepotrebujeme mať každé zariadenie káblom prepojené s riadiacou jednotkou. Opäť raz použijem príklad s notebookom, pretože je to výborný príklad. To, či je notebook napojený na batériu nemá nič spoločné s tým, ako som pripojený k internetu. Notebook môžem mať napojený na nabíjačke a stále používať bezdrôtové pripojenie Wifi. Ale samozrejme aj naopak, notebook môžem mať zapnutý na batériu a stále byť pripojený na Wifi. A teraz si zase úprimne povedzme, keby nám batéria v notebooku vydržala 2 roky, brali by ste to ako nevýhodu oproti stolovým počítačom, že je na batériu? Samozrejme, že nie, bola by to nesmierna výhoda. A tak je to aj so senzormi.

Bezdrôtové systémy nie sú pokročilé - tu opäť odkážem na časť 1. Bezdrôtové systémy môžu byť naozaj jednoduché, len na to, aby sme sa mohli mobilom pripojiť do domu... Avšak systémy ako Fibaro dokážu všetko, čo dokáže káblový systém. Dokáže riadiť kúrenie, osvetlenie, tienenie, zavlažovanie, vetranie, bazény, sauny, brány či kamery... Navyše za zlomok ceny.
Tvrdenie, že bezdrôtové systémy nie sú pokročilé je to isté ako tvrdiť, že všetky káblové riešenia sú dobré. Taktiež to nie je pravda a na trhu je mnoho káblových systémov, ktorým by ste sa mali z diaľky vyhnúť. Táto problematika totiž nie je taká jednoduchá, nakoľko nejde ani tak o spôsob prenosu dát, ako o samotný systém, ktorý tento prenos dát riadí. Niektorý výrobca totiž svoj systém navrhuje tak, aby bol úplne jednoduchý na používanie, napríklad všetko nastaviť cez mobil, čo je výborné, avšak je to značne obmedzujúce, pokiaľ chcete naozaj postaviť automatizáciu. Potom sú systémy, ktoré sa spravujú cez rozsiahlejší systém a nastavenia nie sú úplne jednoduché, je potrebné sa im trochu venovať aby ste všetko zvládli, ale dajú vám všetky potrebné možnosti. Potom sú tu systémy, ktoré Vám nastaví dodávateľ a vy nemáte žiadnu možnosť zasahovať do nastavení, pretože systém je tak zložito navrhnutý, že by ste potrebovali týždňové školenie, aby ste si vedeli nastaviť scénu svietenia. 
Samozrejme dôležitou časťou tohto problému je aj šikovnosť vývojárov systému. Systém môže byť krásny a drahý ale ak vývojári nechajú v systéme veľa chýb, ktoré neopravujú, tak systém nebude fungovať.


Bezdrôtové systémy nemajú žiadnu výhodu - toto nie je pravda hneď z 3 dôvodov. Prvý je, že porovnateľný bezdrôtový systém stojí niekedy menej ako 20% ceny káblového. Druhým dôvodom je flexibilita, bezdrôtový systém totiž môžete budovat postupne, môžete sa preň rozhodnúť aj keď nemáte urobenú žiadnu predprípravu, môžete ho kedykoľvek odpojiť a premiestniť kdekoľvek, napríklad pri sťahovaní... A tretí najdôležitejší dôvod je to, čo sa stane, keď sa systém pokazí. Pri bezdrôtovou systéme , ak vypadne riadiaca jednotka vy máte stále k dispozícii vypínače tak, ako v klasickom dome. Pri káblovom riešení toto nie je pravda a v prípade výpadku riadiacej jednotky vám vypínače nefungujú a vy sa ocitnete v jaskyni, bez možnosti svietenia, ovládania žalúzií, kúrenia... Taktiež pri niektorých typoch sieťových štruktúr znamená pokazenie jedného koncového prvku to, že vypadáva celá sieť. Pri bezdrôtovou systéme jeden vypadnutý prvok nemá žiadny, alebo len minimálny vplyv na fungovanie ostatných prvkov.

Záver
Prešli sme si niekoľko základnych poloprávd a mýtov o bezdrôtovke. Je však dôležité pamätať aj na to, že nie je bezdrôtovka ako bezdrôtovka. O tom sme písali v tomto článku .
Ak by ste mali akékoľvek pripomienky alebo otázky, neváhajte pridať komentár pod tento článok, radi sa k vašim otázkam vyjadríme.
2 Comments
Tomas
2/17/2018 09:32:10 am

Dobry den, s Vasim clankom v podstate suhlasim. Nevedel som, ze sa pripravuje standard Z-wave700, takze dakujem za info. Tiez som ale nevedel, ze MESH siet tvoria iba zariadene napajane zo siete. Na to som nejako pri clankoch a videach v minulosti nenarazil. Dobre vedie a pocitat s tym.
Ohladom bezdrotovej komunikacie poviem asi iba tolko, ze kabel je naozaj kabel a jeho miera spolahlivosti je asi top, co v sucasnosti z bezneho zivota pozname. Ale miera jeho flexibility a praktickosti uz na tak vysokej urovni nie je a na tomto poli ho bezdrotove riesenia porazaju. Takze pri rozhodovani musime zvazovat napr. tieto 3 hladiska a to v kombinacii s tym, co vlastne potrebujeme dosiahnut. Veci, pri ktorych nepotrebujeme tak vysoku mieru spolahlivosti, tak prevazi komfort a bezdrotove riesenie. Avsak pri automatizacii, zabezpecovacke alebo pri velkych a stalych datovych prenosoch by clovek uz akekolvek zavahania a problemy videl nerad. Napr. NAS, router a AP alebo kamery. Ja som v pripade tychto dokopy 8 zariadeni radsej tu kabelaz natiahol. Ale v pripade automatizacie by to uz mozne ani nejak nebolo (aj kvoli poctu), takze by som zrejme bezdrotovy prenos privital a vyuzil. Nicmenej aj tak nebudem tak dobre spavat, ako keby boli klucove prvky zabezpecenia a ochrany pripojene cez kabel.
Takze ja osobne ak konecne raz pojdem do automatizacie, tak vyuzijem z-wave. Ale pokym to 5 rokov nebude fungovat ako tak stabilne, tak stale budem cakat "co ked...". No som proste skeptik :) Alebo septik ;) Nie, nie, urcite to prve :D
Otazku komunikacneho protokolu a sposob komunikacie mam teda vyrieseny. Coa vsak trapi a brzdi v budovani automatizacie je vydrz. Pri dnesnej politike planovaneho zastaravania ma nemoze prestat trapit jedna vec. Drviva vacsina zariadenie ma zivotnost nastavenu na 2 roky a potom koncia. Ja sa bojim toho, ze teraz zainvestujem do napr. 1000 eur do automatizacie a o 2 roky zacnem riesit, ze je nieco s riadiacou jednotkou alebo mi odchadzaju ovladace (actors). A v tomto smere sa minimalne zdaju tie drahe kablove automatizacie lepsie. Proste ta obrovska rozvodna skrina v garazi posobi ako nieco, co tu so mnou bude do konca zivota. Ale maly plastovy senzor fibaro budem oplakavat o 2,5 roka. Ano, ano, viem ze miesam hrusky a jablka a ze predsa...bla bla... Rozumiem. Ja som nehovoril o argumentoch, ale o pocitoch. Viem, strasna vec ;) ale kazdy z nas ich ma. Takze s tym trochu bojujem a bud ich pochovam pod hromadou argumentov alebo sa nimi necham ovladnut. A asi nebudem sam, kto pri nakupe viac ci menej da na "pocit".
Ale aby som iba netrepal, tak mi napada aj riesenie. Co by mna osobne dokazalo aspon ako tak upokojit - zaruka na 10 rokov. A teda, nebude to chciet pocut, ale zaruka od Vas! Inak by to skoncilo tym, ze ano, zaruku mate, ale musite si to osobne zaniest do HongKong-u ;) Nieco na styl, ze si v ramci nakupu celeho balika vyrobkov mozno aj priplatim u Vas za 30 eur funkcnost na xy rokov. V pripade problemov vymena za novy kus (rovnaky alebo vhodnu nahradu). Pri niecom ako je "zabezpecovacka" nie je vhodne cakat ani 30 dni na reklamaciu. Preto by bolo vhodne riesenie, ze to za 3 dni mam opat funkcne.
Cize nie riesenie iba na oko. Nieco co ma ako spotrebitela presvedci, ze si za tymi zariadeniami niekto stoji a iba netrepe do vetra ake su spolahlive. Ked su, tak parada. 10 rokov o mne nebudete pocut. Akurat pri nakupe novych :) Ale ak to boli somariny a mne komplet automatizacia umrie po 3,5 roku, tak nech mam aspon zabezpecenu funkcnost na tie dalsie roky a potom sa rozhodnem ako dalej.
Ja chapem, ze to je problem a nie je to jednoduche, a to by museli vsetci bla bla bla. Rozumiem. Ja iba davam navrh. A mozno to napadlo aj Vam a z objektivnych pricin ste to zavrhli. OK.
Takze za mna iba tento kratky pohlad do mojej hlavy ohladom automatizacie ;)

Drzim palce, nech sa dari a nech mozete cim dalej prinasat lepsie, spolahlive a lacnejsie riesenia.

Reply
HomeSystem s.r.o. link
2/17/2018 10:07:07 pm

Dobrý deň,
ďakujem za rozsiahlu odpoveď/otázku/vyjadrenie pocitov :)

Vo všeobecnosti chápem, o čom hovoríte a je to práve jedna z veci, ktoré aj ja často hovorím, že automatizácia nie je vec, ktorú si kupujeme na rok. Ja to skôr spomínam z pohľadu toho, že niečo sa môže po 3-4-5 rokoch pokaziť a pokiaľ máme systém jedného výrobcu, bez protokolu, a ten výrobca medzi časom ukončí činnosť, tak sme odstavený. Tomuto práve protokoly ako Z-Wave predchádzajú, keďže Vás neviažu na jedného výrobcu.
Avšak pokiaľ ide o záruku a "kazítka"... tak k tomu sa ťažko nejako vyjadriť. Viete, výrobca vždy poskytuje záruku iba 1 rok. Takže my ako dodávateľ na Slovensko musíme dodatočne jeden rok záruky poskytovať navyše, na vlastné triko. V súvislosti s tým ma napadá, že tie kazitka by tam výrobca dával s 1 ročnou trvácnosťou.
Čo však môžem úplne úprimne povedať, je to, že pokiaľ je zariadenie kazové, tak sa to takmer vždy prejaví veľmi rýchlo. Je to príklad Fibaro button alebo rôznych aktívnych prvkov. Pri nich najčastejšie zistíme závadu už pri inštalácií, čo samozrejme znamená okamžitú výmenu.
Väčšina reklamácií k nám, pokiaľ ide o relé, prichádza z dôvodu zlého zapojenia relé a následného skratu.
Na trhu sme od roku 2013, Z-Wave aktívne predávame od roku 2014 a dodnes sa k nám dostali 2 produkty po záruke, ktoré sa pokazili. Išlo konkrétne o 1 kus žalúziového modulu, ktorý bol však nainštalovaný do vonkajšieho prostredia, keďže zákazník nemal inú možnosť. Druhým bol senzor dymu, ktorý začal pípať. Fibaro ho však aj po záruke servisovalo, keďže išlo o bežné opotrebenie a zanesenie senzora, ktorý len vyčistili.
Ostatné reklamácie boli väčšinou v čase cca 3 mesiace po zakúpení, ani tých však nie je veľa.

To je len tak pre vytvorenie si pohľadu na nejaké štatistiky.

Pokiaľ ide o držanie záruky 10 rokov alebo nejaké sľubovanie záruky, tak už ako som spomínal, 1 rok v 2 ročnej záruke je držaný nami. Pokiaľ však ide o dlhšiu záruku, tak tam už bohužiaľ len málokedy nájdete niekoho, kto je ochotný dávať záruku dlhšiu ako 5 rokov. Predstavte si automobilky. Dávate im často 50 000-100 000€ za auto, vyžadujú od vás pravidelné servisovanie u nich, platenie poplatkov,... a záruku Vám aj tak nedajú dlhšiu ako 5 rokov. A to sa bavíme o úplne iných sumách. Ak by ste bol ochotný pristúpiť na podmienky podobné tým, ktoré majú automobilky - zaplatenie dodatočnej záruky, podpísanie zmluvy na pravidelné spoplatnené servisovanie systému, aj v prípade, že servis nepotrebujete... tak samozrejme Vám tú záruku radi dáme :)

Tu sa však stretávame opäť s tým problémom, ktorý som už spomínal. Ako sa to hovorí, že nikto Vám nemôže dať to, čo Vám my môžeme sľúbiť :) Tým chcem povedať, že už som zaregistroval to, že firma, dokonca ide o startup, začala ponúkať záruku myslím že 6 rokov na systém automatizácie. Tá firma je na trhu reálne 2 roky, vyrába pod vlastným protokolom a z môjho osobného pohľadu je tak 40% šanca, že za 5 rokov tá firma bude minulosťou. Tým pádom záruka 6 rokov je len nejaký pomyselný benefit, kedy stavujete tisíce eur na to, že tá firma naozaj svoj vlastný produkt presadí tak, že bude dlhodobo schopná konkurovať protokolom, ktoré spájajú 600 siln&yac

Reply



Leave a Reply.

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop