SMART HOME SYSTÉMY
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Notifikácie ako ich nepoznáme

8/24/2015

Comments

 
Fibaro notifikácie v starom ponímaní znamenali len jednoduché vyskočenie informácie o niečom, čo sa stalo v našom inteligentnom dome. Šikovné, použiteľné, dá sa s tým pracovať. Avšak čo v prípade, že chcete na určité fakty reagovať? Teda napríklad skončí sa vonku zavlažovanie záhrady no vy chcete, aby sa Vás Fibaro opýtalo, či si myslíte, že bol príliš horúci deň a chcete dozavlažovať. Alebo Fibaro zistí, že ste zapli TV a opýta sa Vás, akú atmosféru si chcete vytvoriť... Vy už len stlačením jedného tlačítka zvolíte, čo si želáte, a o zvyšok je postarané. 
Možnosti, ako využiť túto aktívnu notifikáciu je skutočne mnoho. Dnes si ukážeme v našom pokračovaní LUA programovania, ako si túto notifikáciu nastaviť.
Notifikácia vo Fibaro Inteligentnom dome
Slovo na úvod:


Hneď na úvod poviem 4 dôležité veci:
- Štandardne je táto scéna určená pre notifikovanie na zariadenia, na ktorých je Fibaro aplikácia spustená. To znamená, že máte napríklad centrálny tablet, ktorý Vám neustále beží a táto notifikácia Vám vyskočí, keď sa splní nejaká podmienka. Keďže sme však názoru, že vyskakovanie notifikácie by malo fungovať, aj keď je aplikácia zatvorená, pridali sme svoj riadok, takže je na Vás, ako to budete chcieť použiť.
- Pre použitie týchto notifikácií je potrebná LUA, takže ak používate HCL, o túto funkciu ste ukrátený.
- Tlačítka, ktoré nám notifikácia ponúka, majú možnosť spustiť len scénu, neovládajú zariadenia samotné.
- Tento spôsob notifikovania je dostupný pre HC2 od verzie 4.044 a je potrebná aj aktuálna verzia mobilnej aplikácie, inak notifikácie nebudú fungovať.


Čo je cieľom tohto návodu:

Tento návod má jednoduchý cieľ - naučiť Vás niečo nové :) Jeho pod-cieľmi sú:
- Keď sa zapne Lampa (Fibaro Zásuvka, v ktorej je lampa) zobrazí sa nám notifikácia.
- Notifikácia nás poinformuje o danej udalosti a dá nám na výber, či chceme lampu vypnúť, alebo nie

Veľmi jednoduché. Na tomto príklade si ľahko ukážeme princíp fungovania notifikácií, spôsob ich tvorby a ľahko pochopíte, ako si ich môžete prispôsobiť pre svoju potrebu a rozšíriť.

Scéna notifikácie systému Fibaro:


Na začiatku je potrebné vytvoriť si novú LUA scénu. Scénu si pomenujme, napríklad notifikácia lampa. Do okna pre kód si nakopírujme následovný text:
--[[
%% properties
27 value
%% globals
--]]

-- do 3 riadku hore zadáme ID zariadenia, ktorého akcia nám spúšťa notifikáciu. V našom prípade je to ID zásuvky s lampou.
local startSource = fibaro:getSourceTrigger();
if (
    ( tonumber(fibaro:getValue(27, "value")) > 0 )
-- do predchádzajúceho riadku zadáme ID zásuvky opäť (červené číslo) a na konci máme zobrazené > 0, to znamená, že keď je zásuvka na 1 (zapnutá), vtedy sa spusti scéna
or
startSource["type"] == "other"
)
then
  fibaro:call(9, "sendDefinedPushNotification", "4") -- tento riadok sa stará o notifikáciu pri vypnutej aplikácií. Zasiela nám push notifikáciu číslo 4 na zariadenie číslo 9.
HomeCenter.PopupService.publish({ 
    title = 'Zapla sa lampa', -- najväčší nápis notifikácia
    subtitle = 'na stole', -- podnadpis notifikácie
    contentTitle = 'Čo si želáš urobiť?', -- Hlavná otázka 
    contentBody = 'Chceš ju vypnúť?', -- pod otázka
    img = 'http://cdn.mysitemyway.com/etc-mysitemyway/icons/legacy-previews/icons-256/3d-glossy-orange-orbs-icons-people-things/106070-3d-glossy-orange-orb-icon-people-things-lamp2-sc31.png', -- adresa na png obrázok, ktorý má byť zobrazený v notifikácií
    type = 'Success', -- v podstate ide o to, či vyzerá notifikácia ako oznam, alebo výstraha. Pri zadanom Success je podsvietenie zelené. Pri zadanom Critical je podsvietenie červené.
    buttons = {
        { caption = 'Áno', sceneId = 102 }, -- prvé tlačítko notifikácie, jeho popis a ID scény, ktorú spúšťa v prípade stlačenia
        { caption = 'Nie', sceneId = 0 }, -- druhé tlačítko, toto nám nevykoná nič, nakoľko ID scény je 0.
        -- v scéne môže byť použité ešte tretie tlačítko, ak je potrebné, len skopírujte predchádzajúci riadok.
    }
})
end

V scéne si všimnite slabou farbou text, ktorý Vás naviguje procesom nastavenia. 

V prvom rade je potrebné zadať ID zariadenia, ktoré nám scénu bude spúšťať. V mojom prípade je to zásuvka s ID 27. Toto ID zadáme do riadku 3 a taktiež do riadku 10.
V riadku 10 máme potom informáciu, že scéna sa spustí, keď Fibaro zistí, že sa zmenil stav zásuvky na > 0 . Pre pochopenie, ak je stav 0 znamená to, že zariadenie je vypnuté. Ak je stav 1, teda > 0 znamená to, že je zariadenie zapnuté. 
Potom je tu nami pridaný riadok číslo 16. Tento riadok hovorí o tom, že ak je splnená vššie zadaná podmienka, Fibaro zašle Push notifikáciu číslo 4 (tú ktorú dostanete, aj keď máte aplikáciu vypnutú) na zariadenie číslo 9. 
Číslo notifikácie zistíte tak, že v paneloch notifikácií pridáte určitú notifikáciu, potom si ju otvoríte a jej číslo bude v jej www adrese.
Bežná notifikácia vo Fibaro inteligentnom dome
Naspäť k LUA kódu. Riadky číslo 18 - 21 sú veľmi jednoduché. Zmenou zeleného textu si zmeníte to, čo Vám notifikácia hovorí.
Riadok číslo 22 tvorí www adresa obrázka vo formáte .png, ktorý je zobrazený na notifikácií. V našom prípade je tam Aladinová lampa.
Riadok 23 sa stará o to, či notifikácia vyzerá ako obyčajná informácia (má zelené podsvietenie) alebo je to oznam o nejakom narušení (je podsvietená červenov. Môžeme tu použiť varianty 'Success' a 'Critical'.
A nakoniec riadky 25, 26 a prípadne 27 - dôležitá časť tohto kódu. Tieto riadky nám dávajú možnosť vytvoriť popis tlačítok a hovoria o tom, ktorá scéna je spustená po stlačení ktorého tlačítka. Ako som spomínal, tieto tlačítka môžu len spúšťať ďalšie scény. V mojom prípade tlačítko s názvom Áno (odpovedá na otázku, či chcem vypnúť lampu) spúšťa scénu s ID 102, ktorá je vytvorené takto:
Scéna vypnutia lampy v systéme inteligentného bývania
Táto scéna sa spúšťa len manuálne, nakoľko čas je nastavený na rok 2014, takže automatický sa nikdy nespustí. Po jej manuálnom spustení sa vypne lampa. V skratke, keď stlačím tlačítko "Áno" v notifikácií, toto mi spustí túto scénu, ktorá mi vypne zásuvku.

Zhrnutie:


Ak sme všetko zadali správne, po zapnutí zásuvky (či už manuálne, cez aplikáciu alebo cez PC) nám príde notifikácia, ktorá vyzerá na tablete takto:
Notifikácia Fibaro
Ďalšie možnosti:


Ako príklad ďalších možností môžem uviezť napríklad prácu s variáciami. To znamená, že ak máme nastavenú variáciu pre zmenu osvetlenia na 11 hodinu (pozri LUA o inteligentnom svietení), o 10:40 si môžeme nechať poslať notifikáciu, že dom sa o chvíľku dá do režimu spánku. A ako možnosti môžeme použiť tlačítka OK, Spánok teraz a Posuň o 1 h. 

A čo vy?


Vidíte využitie týchto notifikácií? Napíšte do komentu.
Comments

    Categories

    All
    FIBARO
    Homey
    Ostatné SmartHome
    Recenzie

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop