SMART HOME SYSTÉMY
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Novinky z CES 2017

1/16/2017

Comments

 
Celosvetovo najväčšia a najvýznamnejšia výstava v oblasti technológií CES 2017 sa skončila a nám neostáva nič iné, ako zhrnúť to najpodstatnejšie, čo sa tam v oblasti Smart Home nachádzalo. Pozrime sa spolu na najzaujímavejšie produkty a novinky.
Picture
Na začiatok si povedzme, aká veľká je sekcia vystavovateľov Smart Home na CES 2017, aby sme si urobili prehľad o tom, čo nás v roku 2017 čaká. Celkovo sa totiž v kategórií Smart Home objavilo až 203 vystavovateľov. Oproti predchádzajúcim ročníkom tak Smart Home zaznamenáva veľký rast. Predpokladá sa totiž, že inteligentné domy, IoT a iné smart zariadenia si nájdu cestu do bežných domácnosti stále častejšie.
Veľkým plusom toho celého je to, že zákazník má stále viac možnosti, z čoho si vyberať. Či už sa jedná o systém zabezpečenia, automatizácie, ovládania ... nové spoločnosti prinášajú nové produkty. Nie všetky produkty priamo spadajú do kategórie inteligentný dom, avšak všetky sú používané v domácnosti a do určitej miery zjednodušujú naŠe fungovanie v rámci domu.

Vybrali sme 13 najzaujímavejších produktov (aj skupín produktov), ktoré nás najviac zaujali. A ako naschvál pôjdeme od najmenej zaujímavého po ten najlepší :)
​
Picture
13. Smetné koše ...
Určite ste sa práve poklepkali po hlave, veď sa predsa bavíme o výstave elektroniky, čo už len môže smetný kôš robiť v tomto zozname? No tak to Vás určite prekvapím, že na CES zaujali hneď dva :)

- Najskôr je tu "hlasom ovládaný" Simplehuman smetný kôš. Naozaj, hlasom! Už nestačí len to, že pred smetným košom môžeme mávnuť rukou a on sa otvorí, teraz môžeme povedať "otvor kôš" alebo ak chceme vyzerať zaujímavo tak napríklad aj "Sezam otvor sa" a kôš sa otvorí. A to len za 180 dolárov :) Našťastie senzor mávnutia rukou je súčasťou aj tohto koša.

- A potom je tu Zera food recycler. Fungovaním nepripomína žiadny kôš, aký sme doteraz poznali. Zera funguje tak, že všetky zvyšky vášho jedla, ktoré by ste inak vyhodili do komunálneho odpadu, premení na hnojivo, ktoré nám môže pomôcť pri pestovaní. Nádielku, ktorú do nej za týždeň naložíte by mala Zera dokázať premeniť na misku hnojiva už za 24 hodín. Vyžadujú sa vymenné diltre a prídavky... Myšlienka výborná, aj keď sa s košom Zera porozprávať nedá, vďaka zabudovanej Wifi môžete však recykláciu spustiť na diaľku a kto vie, možno bude hlasové ovládanie pridané dodatočne :)
Cena pýtate sa? Predávať sa bude za niečo pod 1200 dolárov. Dobrá sprava je, že na Kickstarter ju môžete predobjednať len za 999$ :)

Picture

12. Chladničky a iné zariadenia pre nežnejšie polovičky

Áno, Smart chladnička tu už bola. no výrobcovia sa snažia aj chladničkám dať nový zmysel. Sú to tie najväčšie zariadenia v kuchyni a celá tá plocha dverí slúži väčšine ľudí len na vešanie magnetiek z dovolenky, tak prečo by tam výrobca nedal displej väčší, ako bola pred 10 rokmi bežná telka v obývačke :)

- Začneme Samsung-om a jeho Family Hub chladničkou. Podľa názvu je zrejme, že chladnička je a vždy aj bola stredobodom rodinného záujmu :) Asi aj preto sa Samsung rozhodol na túto chladničku namontovať obrovský displej. Čo takáto chladnička dokáže? Dokáže napríklad prehrávať hudbu, video, môžete si na nej zapisovať veci do kalendára ale aj nákupný zoznam (ktorý sa zároveň hneď prenáša do vášho telefónu), dokáže priamo na ňu písať odkazy alebo odkaz napísať v telefóne a jednoducho ho na obrazovku chladničky poslať. Veľmi šikovnou funkciou je zabudovaná vnútorná kamera cez ktorú sa môžete do chladničky kedykoľvek pozrieť. Nemyslím tým, že nemusíte vstať zo sedačky a prejsť sa len tak pozrieť do chladničky, ako to robím ja. Myslím tým, že keď nakupujete, môžete si cez aplikáciu v telefóne pozrieť, čo máte v chladničke a čo nemáte. Samozrejme, ak bude dostupná takáto služba, môžete cez obrazovku aj objednať potraviny. Do chladničky si momentálne žiadne vlastné aplikácie nenainštalujete, len to, čo tam máte. A aj keď to je posledná vec, ktorá nás pri tejto chladničke zaujíma, tak treba povedať, že chladnička aj chladí, tak ako bežná chladnička :) Za cenu od 5.799$ je to priam krádež :) 

- Ako ďalšiu chladničku pridáme LG Smart Instaview. Instaview bude asi tá funkcia, ktorá Vám umožní na 23" obrazovke chladničky zobraziť to, čo je v nej bez toho, aby ste chladničku otvárali :) Inak sa funkciami veľmi podobá na chladničku od Samsungu. A samozrejme, aby bolo jasné, že chladnička nie je o nič horšia ako smetný kôš, tak táto konkrétna podporuje Amazon Echo, teda hlasové ovládanie od Amazonu. Takže aj s chladničkou si už pokecáte.

- Na CES sa objavili samozrejme aj iné zariadenia do kuchyne, kde boli pridané mnohé nové funkcie typu ovládania na diaľku... Veľkou novinkou však bola hlavne informácia, že Whirlpool plánuje vo všetkých svojich smart spotrebičoch v roku 2017 podporovať Amazon Echo. Takže s Alexou (asistentka z Amazon Echo, ale o tom ešte neskôr) si pokecáme napríklad aj vďaka mikrovlnke :)

Picture
11. Knocki
Spôsobov, ako ovládať inteligentný dom alebo IoT v dome je už naozaj mnoho. Máme tu diaľkové ovládače, pohybové senzory, hlasové ovládanie, Fibaro má k dispozícií napríklad Swipe alebo Button. Knocki sa rozhodlo zobrať niečo, čo tu už však bolo no neurobilo veľkú dieru do sveta. Pamätáte si na tie zariadenia, ktoré sme zapli zatlieskaním? Tak toto robí aj Knocki, len to robí poklepaním. Knocki stačí pripevniť na akýkoľvek povrch (sklo, spodná časť stola, dvere, stena, skrinka, posteľ...) a nastaviť. Potom stačí už len poklepať 1x, 2x alebo 3x a Knocki spraví to, čo ma nastavené, napríklad zapne hudbu, zasvieti, pošle notifikáciu na telefón, zapne kúrenie... Tento produkt si naozaj vyžaduje predstavivosť. Keď ju máme, nájdeme preň milión rôznych použití. Napríklad pripevniť ho na vchodové dvere. Ak nám niekto zaklope, príde nám o tom info na mobil... Pridať môžeme tak isto rôzne tajné heslá, napríklad na odomknutie, vypnutie alarmu...
Cena okolo 130 dolárov nie je tak strašná, aby sme si nemohli jedného tohto pomocníka dopriať. 

10. Aeotec touch panel
Aeotec plánuje v roku 2017 mnoho noviniek, medzi ktoré patrí senzor zvuku, bezdrôtové vypínače s dizajnom 21 storočia, ... no nás najviac zaujala informácia o pripravovanom produkte Aeotec Touch Panel a Wallmote. Bohužiaľ, informácií o týchto produktoch je zatiaľ naozaj málo, no v dohľadnej dobe by sme mali mať testovací kúsok na stole a radi Vám prinesieme informácie. Sú to však produkty, ktoré na trhu Z-Wave zatiaľ chýbajú. Síce bezdrôtové vypínače ako aj kontrola dotykom existujú, avšak v spojení s dizajnom Aeotec to určite bude vynikajúci produkt.
Na videu od 2:15
Picture

9. Guardian
Smart home nemusí byť pre každého, a ani nie je. Avšak niektoré jeho produkty by mali byť. Najmä preto, lebo niektoré produkty dokážu pomôcť ochrániť zdravie a majetok. Toto si pravdepodobne uvedomuje firma Elexa, ktorá stojí za Guardianom. Ide o 3 zariadenia, ktoré majú len jednu úlohu - ochrániť náš dom pred vytopením. Využívajú pritom Z-Wave technológiu. Ide o uzáver prívodu vody, detektor vody a sirénu. Áno, súhlasím, toto riešenie si môžeme jednoducho pripraviť v našom inteligentnom dome. Avšak ako som spomínal, inteligentný dom nie je pre každého a preto Guardian nevyžaduje riadiacu jednotku. Stačí nainštalovať tieto 3 zariadenia, dať ventil na uzáver prívodu vody, senzor vytopenia dať tam, kde je najväčšia šanca úniku vody a sirénu tam, kde ju budeme počuť. Bez akýchkoľvek nastavovaní je to hotové.
Ako som už písal, nie každý vidí potenciál v inteligentnom dome ako takom. Niekomu chýba napríklad len inovatívny spôsob riadenia kúrenia, nakoľko uzatvárať hlavice manuálne keď idem preč je neúnosné. Niekto zase len chce, aby sa mu zapla TV keď vojde do obývačky... A práve Guardian z pochopil, že väčšina z nás chce, aby nás nevytopilo :)


8. ZipaTile
Ok, súhlasím, máte pravdu. Zipatile tu už predsa bol, testovali sme ho a niektorí z Vás už majú na ňom postavený systém riadenia domácnosti. Zipato medzičasom však potichu prerušilo výrobu prvej generácie, postupne sa presunulo na druhú generáciu (ktorá v čase písania tohto článku už mala byť na trhu no nie je) a na CES 2017 dostala ocenenie za inováciu. Súhlasím, ZipaTile je nádherný produkt, v danej cene ponúka to, čo iné riadiace jednotky neponúkajú. Ide totiž o riadiacu jednotku, ktorá riadí celý inteligentný dom a táto jednotka je zároveň dotykovým panelom, ktorý by som sa nehanbil mať v obývačke na stene. Pri cene tesne nad 300€ je to skutočne jedinečný produkt. Taktiež ovládanie gestami, ktoré Zipato do tohto produkt pridalo je naozaj perfektné. Pri vypnutom displeji stačí jedným, dvoma, troma, ... prstami prejsť zhora dole, zdola hore... a spustí sa nám prednastavená akcia. Keď si porátame prsty a uvedomíme si, že môžeme použiť až 4 pohyby (hore-dolu, zľava-doprava...) tak máme poriadnu kôpku rôznych gest k dispozícií. 
Necháme sa teda prekvapiť, či sa podarilo Zipatu zlepšiť chyby, ktoré pri prvej verzií urobili a držať palce.

Picture
7. Bonjour budík
Musím sa vám priznať, Bonjour je produkt presne podľa mojej chuti. Je to smart budík, ktorý dizajnom pripomína staré dobré naťahovacie budíky avšak je úplne iný, je totiž smart. Bonjour dokáže ovládať váš dom, dokáže ovládať hudbu, upozorní Vás na to, že máte stretnutie, že po ceste do práce je premávka a mali by ste si privstať, že je lepšie ísť metrom ako autom, nebu vás budiť cez víkend o 7 ráno ak vonku prší ale nechá vás pospať a naopak, ak je pekne, tak vás jemným hlasom osloví a pokúsi sa Vás dostať z postele.  Je taktiež kompatibilný s IFTTT (čo mu dáva obrovský potenciál) a výrobca hovorí o tom, že tento budík sa vie aj učiť na základe toho, ako fungujeme. 
Cez Bonjour sa môžete pozrieť priamo z postele na to, čo sa deje pred Vaším domom (zobrazí stream z kamery)... Samozrejme, ovládate ho hlasom a taktiež je kompatibilný s Amazon Echo :)
Na Kickstarteri sa dá predobjednať už od 109 dolárov avšak bežná cena sa bude pohybovať niekde okolo 250$. Vytknúť sa mu dá možno len to, že nedostal do vienka ten francúzsky prízvuk :)

Picture

6. Shadecraft sunflower
Predstavte si slnečník. Taký, ako ho poznáme, rozložíme ho keď treba a zložíme, keď zavadzia. Čo by sa na ňom asi dalo zlepšiť? No tak napríklad spraviť z neho Smart Home hub, pridať mu solárne panely a motor aby sa otváral sám, pridať mu senzory aby sa dokázal otvoriť vtedy, keď treba, pridať mu logiku aby sa dokázal otáčať takým smerom, aby nám čo najlepšie tienil,  zabudovať do neho Wifi, Bluetooth, reproduktor a bezpečnostnú kameru. A samozrejme, pridať mu možnosť ovládania cez telefón a smart hodinky. Toto všetko dáte do kopy a máte Shadecraft sunflower, najlepší a najdokonalejší splnečník na svete.

5. Fibaro HomeKit 
Fibaro sa tesne pred CES 2017 rozhodlo predstaviť 3 staronové senzory. Staré preto, lebo ich už poznáme. Ide o senzor pohybu, Senzor vytopenia a senzor dverí. Nové preto, lebo u nich nie je podpora Z-Wave ale sú to senzory určené pre Apple Home Kit. V súvislosti s tým Fibaro sprístupnilo aj novú aplikáciu, ktorá dokáže všetky HomeKit zariadenia spravovať. 
Potenciál je tu obrovský, Apple dokáže predávať a ak je niečo vyrobené alebo vymyslené v Apple, nájde si to svojich fanúšikov. Práve preto tieto senzory mali pozitívny ohlas na výstave. Fibaro bude v rozšírovaní ponuky HomeKit zariadení pokračovať, čo je na jednej strane výborné, na druhej strane to nedokáže zmeniť ten základný nedostatok tohto riešenia a to práve protokol na ktorom to funguje - bluetooth.
Picture
4. Aura
Tento produkt je tak prelomový, že si zaslúži ospevovanie. Využíva totiž bezdrôtové signály na detekovanie pohybu. Robí to pomocou sledovania prevážok signálu. Po zapojení hlavnej jednotky na jednu stranu domu a senzora na druhú stranu domu sa nám vytvorí pokrytie domu bezdrôtovými vlnami. Aura následne na základe odrazenia tohto signálu od predmetov a ľudí určuje, či je alebo nie je niekto doma. Ak teda Aura vidí, že signál je v určitom rozhraní rovnaký a prekážky jeho šírenia sa nemenia vyhodnocuje to tak, že v dome nie je nič, čo by sa hýbalo. Ak niekto vstúpi do domu, vzniká prekážka, ktorá zmení tok signálu, čo Aura odhalí. Zaujímavosťou je, že inak ako pri dnešých pohybových senzoroch, aura nesleduje telesné teplo, takže aj predmety, ktoré majú rovnakú teplotu ako všetko ostatné v dome dokážu spustiť v Aure poplach.
Aura je určená na to, aby slúžila ako bezpečnostný systém. Má funkciu odhalenie našej neprítomnosti a dokáže sa automatický zamknúť a tým spustiť alarm. Dokáže nás taktiež informovať o tom, kto prišiel domov.
Aura by mohla priniesť do sveta zabezpečovacích systémov nový život, nakoľko dnes ešte stále veľmi viazneme na kábloch. Vďaka zmene fungovania oproti bežným senzorom je to naozaj prelomová novinka.

3. KURI (alebo ako najmladší člen domácnosti dostal konkurenta v obľúbenosti)
Robotika tu bola už dlhé desaťročia. Snaď všetci si spomenieme na predstavovanie zručného robota, ktorý dokáže chodiť po schodoch a pri prezentácií sa mi prvý schod stal osudným :D Pokusov tu teda bolo naozaj veľa a mne sa zdá, že výrobcovia si uvedomujú, že roboty nemusia byť ako ľudia, ohybné a stáť na dvoch nohách. Začali sa teda zameriavať na skutočnú podstatu a to aby roboty začali zjednodušovať náš život.
Nie, KURI za Vás neumyje riad ani nebude behať s vysávačom po dome. Namiesto toho bude váš spoločník tam, kde to ste. Prídete domov z práce, bude tam aby Vás pozdravil. Chce vaše dieťa aby sa s ním KURI hral? Tak sa zahrá. Chcete zapnúť rádio? prikážte to KURImu. 
KURI je však o niečom viac. Keď sa s ním rozprávate, pozrie sa na Vás a svojimi roztomilými očkami vám naznačí, že práve on je ten najroztomilejší člen domácnosti. Jednoducho je to robot, ktorého by sme mali mať radi.

Čo je prekvapujúce, KURI nerozpráva. Teda nebude s Vami kecať tak, ako to robí v dnešnej dobe napríklad odpadkový kôš :) Kuri má len niekoľko odpovedí, všetky z ich sú vyjadrené jemným robotickým piiip piiip. 
Vďaka KURI môžete taktiež sledovať Váš dom cez kamery v jej očiach keď nie ste doma. Tento robot má správne smerovanie. Výrobca sa snaží hľadať to správne miesto, kde sa roboty v naších domácnostiach budú pohybovať. Myslím tým ich úlohu, prečo by sme si ich mali kúpiť a čo bude ich hodnota pre nás.
Cena tohto robota je okolo 700 dolárov, takže teraz sa už len rozhodnúť, či si kúpite 2x KURI alebo jeden smetný kôš :)
2. Amazon Echo (Alexa)
Pokiaľ ste ešte o Alexe nepočuli a neviete, čo to je, tak je to kombinácia reproduktora a mikrofónu, ktorú umiestníte napríklad do Vašej obývačky a od toho momentu, kedykoľvek poviete "Alexa", tak Vás Amazon Echo začne počúvať. A práve tu je ten dôvod, prečo je Alexa na druhom mieste v našom zozname, aj keď to nie je novinka a má už niekoľko konkurentov (Google Home...). Keď Alexu totiž prebudíte, otvára sa Vám na jednej strane svet s nekonečným množstvom informácií (ako napríklad aké bude zajtra počasie, kedy mám najbližšie stretnutie, kto je prezidentom Slovenska, kde je najbližšia reštaurácia so španielskou kuchyňou,...) a na strane druhej svet s nekonečnými možnosťami ovládania zariadení. Od začiatku tohto článku som Alexu spomenul niekoľko krát, a to práve preto, lebo každý sa tento rok snažil Alexu integrovať do svojich produktov. Čo to znamená? Len toľko, že Vám stačí povedať napríklad: 
-Alexa, zasvieť v obývačke, Alexa, zvýš kúrenie, Alexa, zapni TV, Alexa, koľko stupňov je v kuchyni, Alexa, pridaj rožky na môj nákupný zoznam, Alexa, nastav chladničku na druhý stupeň, Alexa, pusti Madonu v kuchyni, Alexa, otvor kôš ... a Alexa vám samozrejme odpovie. Vyzerá to tak, že ne Alexu si skôr či neskôr budeme musieť zvyknúť, pretože Amazonu sa pri tomto produkte podarilo to, o čo sa snažia výrobcovia už roky - zjednodušiť hlasové ovládanie. Alexa totiž čaká na príkaz neustále, jej mikrofóny sú tak silné, že len máloktorý príkaz jej ujde a jej odozva je veľmi rýchla. Nemusíme teda vôbec nič stláčať, vôbec nikam chodiť, jednoducho povieme, čo chceme. Tým pádom sa hlasové ovládanie stáva naozaj pohodlným.
Alexa už teraz podporuje naozaj obrovské množstvo produktov, od systémov inteligentných domácnosti, cez rôzne IoT zariadenia ako Philips HUE, Belkin zásuvky... cez všetky môžné domáce spotrebiče, ovládače,... Navyše podpora IFTTT znamená, že aj to, čo Alexa nepodporuje priamo sa dá nastaviť. Cez IFTTT napríklad Alexa v čase písania tohto článku dokáže ovládať Fibaro. Fibaro však na prepojení s Alexou pracuje, takže snáď čoskoro sa dočkáme aj priamej podpory.
Alexa je dostupná v dvoch verziách od Amazonu. Amazon Echo (plnohodnotná s reproduktorom) alebo Amazon Echo Dot (bez reproduktora). Cena je naozaj prijateľná, Amazon Echo Dot stojí len niečo nad 50€ a Plnohodnotné Echo niečo pod 200€.
Aby to však neostalo pri tom, že Alexa dokáže všetko, tak je nutné povedať, že aj napriek svojej ukecanosti a tomu, že jej hlavným účelom je na základe slov robiť úkony, tak Alexa nevie po Slovensky :) Na poriadne hlasové ovládanie domácnosti si teda na Slovensku budeme musieť ešte počkať, teda pokiaľ sa vám zdá byť neprirodzené rozprávať sa s domom po Anglicky.
Picture

1. Sevenhugs Smart Remote
A je to tu, produkt číslo jedna, ktorý aj mňa osobne zaujal do takej miery, že ho určite budem jedného dňa používať. Ale pekne po poriadku, najskôr si ukážme konkurenciu. Na CES 2017 sa v tejto oblasti opäť objavil NEEO, univerzálny diaľkový ovládač, ktorý rozpráva iR, Z-Wave, Zigbeee, Bluetooth, WiFi... S dotykovým displejom a nádherným dizajnom určite zaujme. Z môjho pohľadu, ak by Logitech Harmony rozšírilo ponuku podporovaných značiek, NEEO by sme nepotrebovali. Výborné je však to, že podporuje naozaj mnoho protokolov a tak má skutočný potenciál stať sa najlepším univerzálnym diaľkovým ovládaním, a vlastne jediným, ktorý budeme kedy potrebovať.

Áno, súhlasím, diaľkové ovládanie by na prvom mieste nemalo byť. No teraz sa pozrime na Sevenhugs Smart Remote. Tu už nejde o diaľkový ovládač, aký poznáme. Sevenhugs totiž funguje tak, že keď ho držíte v ruke, jednoducho namierite na zariadenie, ktoré chcete ovládať a na krásnom dotykovom displeji sa Vám objaví možnosť ovládania tohto zariadenia. Nemusí však ísť len o multimediálne zariadenie, ale aj o lampu, svetlo, žalúziu, termostat, práčku, alebo dokonca môžete namieriť na dvere a privoláte si tým taxi. Podporovaných zariadení pribúda a Sevenhugs to má dobre nakopnuté. Zatiaľ je produkt v štádiu prototypu a posledných testovaní, z ukážok však vyzerá, že funguje až prekvapivo dobre. 
Samotné ovládač potrebuje k svojmu fungovaniu ešte 3 senzory, ktoré sa umiestňujú na stenu miestnosti. Vďaka nim dokáže ovládač rozpoznať, kde je nasmerovaný a prepínať medzi ovládaním daných zariadení.
Cena tohto zariadenia bude 299 dolárov a dostupné by malo byť na jeseň 2017, takže sa máme na čo tešiť.


Extra nádielka
Na CES 2017 bolo predstavených a ukázaných ešte pár zaujímavých zariadení. Medzi najzaujímavejšie z nich, avšak nie určené pre koncových užívateľov ale skôr pre inštalatérov Z-Wave systémov je CIT (Certified Installers Toolkit) od Z-Wave Aliance. Tento nástroj umožňuje inštalatérom (zdá sa, že len licencovaným Z-Wave Alianciou) analyzovať Z-Wave sieť a sledovať prepojenia modulov, premostenia... Nesmierne silná pomôcka pokiaľ inštalujete Z-Wave produkty. Viac informácií prinesieme onedlho.

Comments

    Categories

    All
    FIBARO
    Homey
    Ostatné SmartHome
    Recenzie

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop