SMART HOME SYSTÉMY
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Recenzia Fibaro Home Center Lite

1/8/2015

Comments

 

Fibaro sa stáva špičkou v oblasti automatizácie domácnosti založenej na Z-Wave a veľkú úlohu na tom má určite aj Home Center Lite, domáce centrum, ktoré svojou cenou oslovuje najmä majiteľov bytov alebo menších domov, pre ktorých by bola kúpa drahého centra zbytočnou investíciou, keďže potrebujú automatizovať len pár miestností. Pozrime sa bližšie na toto rozmerovo malé, avšak funkčne veľké zariadenie.
Fibaro home center lite recenzia
Balenie

Ak ste sa už stretli s produktami Fibaro, určite mi dáte za pravdu, že hneď ako dostanete balenie s produktami uvedomíte si, že nedržíte lacný výrobok z Číny. Fibaro si dáva záležať na prvom dojme. Aj keď domáce centrum Fibaro Home Center Lite patrí medzi najlacnejšie domáce centrá na svete, jeho balenie by som porovnal s balením značky Apple. Krabica malých rozmerov ponúka dostatok informácií o tom, čo ukrýva. Po dizajnovej stránke sa Fibaru nedá snáď nič vyčítať.
Po otvorení krabice je samotné Home Center Lite prvé, čo vidíme. Rozmery tohto zariadenia sú naozaj neuveriteľné ak si predstavíme, čo sa ukrýva vo vnútri. Jeho rozmery sú len 90x90x33 mm. Áno, je naozaj tak malé. Pri Wifi routri vyzerá ako naozajstný drobec.
Po vybraní Home Centra z krabice tam nájdeme ešte anténu, ktorá šíri Z-Wave signál, LAN kábel, AC kábel a manuál. 

Dizajn

To, že Fibaro Home Center Lite patrí medzi najlacnejšie domáce centrá nie je vidno ani na jeho dizajne. Zariadenie je bielej farby s pekným, pre Fibaro typickým doplnkom v podobe Loga a modro fialovej vlny. 
Na rohu prednej a vrchnej strany sa nachádza 5 diód. Dióda pre aktualizáciu, Z-Wave dióda, dióda pripojenia na internet, ďalšia signalizuje pripojenie do LAN siete a posledná signalizuje zapnutie. 
Na pravej a ľavej strane má Home Center Lite kryt, po otvorení ktorého nájdeme konektory na pripojenie zálohovej batérie a GSM modulu (zatiaľ nedostupné).
Zadná strana má jediné dve tlačítka ktoré na HCL nachádzame. Ide o tlačítka zapnutia/vypnutia a tlačítko + pre pridávanie zariadení. Je tu taktiež konektor pre anténu, ktorá je súčasťou balenia.
Konektory nachádzame na spodnej strane. Je tu konektor pre LAN (ktorý sa zapája do WiFi routeru) a konektor pre AC.  Aj na tejto spodnej strane je vidno, že Fibaro myslelo naozaj na všetko. Je tu malý suchý zips na zviazanie káblov s logom Fibaro. 

Štart zariadenia

Po namontovaní antény, pripojeniu LAN kábla a AC kábla sa HCL zapína. Sprevádza to blikanie diód tak, ako si to pamätáme zo seriálu Knight Rider. Po zapnutí nám ostávajú svietiť diódy zapnutia a LAN. 
Do Home Centra sa dostaneme cez počítač pripojený na tú istú Wifi, na ktorú je pripojené Home Center Lite. Použijeme program Fibaro Finder, ktorý si môžete stiahnuť na http://www.homesystem.sk/na-stiahnutie.html
Program nám nájde HCL IP adresu, na ktorú sa pripojíme. Toto riešenie je veľmi jednoduché a rýchle. 
Fibaro Finder pre Fibaro Home Center Lite

Užívateľské rozhranie

Po prihlásení sa do systému na prvý pohľad zaujalo grafické spracovanie a prehľadnosť. V hornej časti máme zobrazené počasie, ktoré je po správnom nastavení aktuálne pre našu lokalitu. Rozhranie je rozdelené do logických častí – Dom, Izby, Zariadenia, Scény, Energia, Panely a nastavenia. Orientácia cez celé rozhranie je veľmi intuitívna. Rozhranie je možné nastaviť v mnohých jazykoch, napríklad v Češtine, ktorú však Fibaro ešte musí dokončiť (v mnohých častiach ešte nie sú texty preložené). 
Fibaro user interface, Fibaro užívateľské rozhranie

Úvodné nastavenia

Prejsť si úvodnými nastaveniami trvalo zhruba pol hodinu. V prvom rade je potrebné vytvoriť účet na stránke www.home.fibaro.com . Tento účet slúži na vzdialený prístup do systému. Postačí prejsť jednoduchou registráciou a pridaním HCL do zoznamu pomocou MAC adresy a sériového čísla. Tieto údaje sú uvedené na spodnej strane Home Centra. 
Ďalším nastavením je lokalizácia. Toto nastavenie je potrebné pre určenie polohy Home Centra a používa sa napríklad na spúšťanie scény, keď sa užívateľ blíži domov (vďaka GPS v telefóne). 
Fibaro Location panel

Pridávanie zariadení

V prvom rade je potrebné vytvoriť si časti domu (napríklad poschodia) a izby (tak ako ich skutočne máme). Potom už len pridávame zariadenia. Pridávanie prvého zariadenia mi trvalo asi 3 minúty, nakoľko som mal predsudok a očakával som, že tento proces bude zložitý. Po pridaní tohto zariadenia (Senzor dverí) som si uvedomil, že je to naozaj jednoduché a netreba za tým hľadať žiadnu vedu. Ďalšie zariadenia mi už trvali len pár sekúnd, prípadne pár minút aj s inštaláciou modulu pod vypínač. 

Pre pridanie zariadenia je potrebné ísť do časti „Zariadenia (Devices)“ a kliknúť na „Pridaj zariadenie“. Dostaneme sa do sekcie, kde sa pridávajú Z-Wave zariadenia, IP kamery, Virtuálne zariadenia a taktiež sa tu zariadenia vymazávajú. Tu postačí kliknúť na tlačítko ADD a systém sa prepne na 30 sekúnd do režimu učenia. Keď sa režim učenia začne, je potrebné 3x kliknúť tlačítko na pridávanom module. Systém modul rozpozná a začne ho pridávať. Tento proces trvá zhruba 10 sekúnd, v závislosti od parametrov, ktoré modul v sebe má. Niekedy, najmä pri batériou napájanom zariadení systém ešte vyzve na prebudenie zariadenia, vtedy stačí len raz kliknúť tlačítko na pridávanom zariadení. 

Po tomto procese je modul pripravený na používanie. Ešte si ho pomenujeme a priradíme ho do miestnosti, napríklad obývacia izba... 
Každý modul/senzor má svoje nastavenia, ktoré môžeme avšak nemusíme meniť. Medzi tieto nastavenia patrí napríklad pri Fibaro stmievači to, aký vypínač máme (štikací alebo klasický) prípadne pri pohybovom senzore aký ma byť citlivý alebo ako často má informovať HCL o zmenách teploty... 
Po pridaní cca 20 zariadení môžem zhodnotiť pridávanie ako veľmi dobre prepracované. Jediný problém som mal s pridávaním druhého senzoru na dvere, ktorý mi systém nechcel rozpoznať, no stačilo stlačiť tlačítko vnútri senzora a problém bol vyriešený. Pri všetkých ostatných zariadeniach systém fungoval takmer okamžite a pridávanie prebiehalo do pár sekúnd. 

To, že Fibaro nevyžaduje inštaláciu osobitných káblov a moduly sa podľa jednoduchej schémy pripájajú na existujúcu kabeláž a po pridaní sa vojdu pod vypínač hodnotím ako veľké plus. Zautomatizovať osvetlenie v miestnosti vrátane inštalovania modulu pod vypínač trvá naozaj len pár minút a okrem šrobováka nie je potrebné nič iné. Žiadny prach, žiadne upratovanie, naozaj jednoduchá inštalácia.
Zapojenie Fibaro Dimmera pod štandardný vypínač
Do systému Fibaro je možné pridať aj IP kamery a takzvané virtuálne zariadenia. Medzi tieto zariadenia patrí napríklad Sonos, nové tipy TV alebo akékoľvek zariadenia ovládané cez TCP/IP. Ja som si pridával zariadenie Global Cache iTach Flex. Malé zariadenie, ktoré dokáže prijímať príkazy cez WiFi a meniť ich na iR signál. Vďaka tomuto zariadeniu môžem cez Fibaro ovládať všetky svoje zariadenia, ako sú TV, DVD, HiFi a taktiež klimatizáciu... Jednoducho si vytvoríme virtuálne diaľkové ovládanie a toto môžeme používať na ovládanie multimédií. Na jednom virtuálnom diaľkovom však môžeme mať tlačítka z viacerých zariadení, napríklad si vytvoríme ovládač na filmy, ktorý nám bude zapínať TV, DVD prehrávač a audio, budú na ňom tlačítka pre ovládanie DVD a taktiež tlačítka na ovládanie hlasitosti audio sústavy. 
Global Cache a virtuálne zariadenie vo Fibare

Ovládanie zariadení a ich možnosti

Do systému som pridal Fibaro stmievač, Fibaro RGBW modul, Fibaro pohybový senzor, Fibaro senzor okien a dverí, Fibaro modul na žalúzie, Fibaro senzor dymu, 3x Fibaro zásuvku, 1x Danfoss hlavu radiátora a Global Cache. Home Center Lite umožňuje už v nastaveniach týchto zariadení robiť „asociácie“. Podľa môjho názoru je toto nesmierne užitočná funkcia. Keďže mám v izbe, kde Fibaro testujem jednu lampu za sedačkou a prístup k jej vypínaču je naozaj ťažký, pripojil som ju na Fibaro zásuvku a v nastaveniach Fibaro stmievača som pridal zásuvku do asociácie. Teraz keď stlačím vypínač osvetlenia, spolu s osvetlením sa mi zapína aj lampa za sedačkou. Naozaj jednoduché a funkčné riešenie. Navyše asociácie nezaťažujú Z-Wave sieť, nakoľko signály sú vysielané medzi modulmi, nevyžadujú komunikáciu s Home Centrom. 
Nastaviť je možno mnoho ďalších vecí, ako je napríklad to, či sa má svetlo pri zapnutí postupne rozsvietiť, alebo sa má jednoducho zapnúť, čo sa má stať ak stlačíte vypínač 2x za sebou, napríklad sa môže zmeniť osvetlenie na 100 percent...  Tu prichádza už tá najzákladnejšia možnosť úspory energie. Ak si nastavíme maximálnu silu osvetlenia na 80 percent, vy si ten rozdiel ani nevšimnete a zároveň na osvetlení ušetríte 20 percent)
Z rozhrania vieme samozrejme všetky zariadenia ovládať, zapínať, vypínať, nastavovať ich silu...
Fibaro dimmer settings, nastavenia Fibaro Dimmera

Scény

Pri scénach môžeme začať hovoriť o automatizácií, nakoľko ovládanie zariadení na diaľku ešte neznamená automatizáciu. Avšak, ak si nastavíme to, že keď vstúpime do domu a bez akéhokoľvek ďalšieho povelu, teda len našou prítomnosťou bude dom vedieť, že má zapnúť osvetlenie, podľa aktuálnej teploty pustiť kúrenie alebo klimatizáciu, pustiť hudbu a pripraviť šálku kávy, vtedy už je to naozajstná automatizácia. Práve toto sa dosahuje scénami.
Po vytvorení prvej scény som zostal v nemom úžase. Chcel som, aby sa zaplo svetlo, keď pohybový senzor zaznamená pohyb. Vytvorenie tejto scény mi trvalo necelé 2 minúty. Jednoducho som vybral zo zoznamu pohybový senzor, zo zoznamu som vybral že chcem scénu spustiť, keď je pohyb narušený (breached) a ako druhé zariadenie som vybral Svetlo a zo zoznamu som vybral Zapnúť. Tvorba scén ma naozaj veľmi prekvapila. Systém blokov, ako ho Fibaro nazýva je intuitívny a akonáhle pochopíte jeho logiku, bude nová scéna otázkou sekúnd. 
Scéna osvetlenia s Fibaro Home Center Lite
Samozrejme som neostal pri scéne Pohyb=svetlo. Išiel som do hĺbky a chcel som vedieť, kde ma HCL zastaví. Chcel som pridať do scény to, aby sa svetlo zaplo v prípade pohybu, avšak len po západe slnka. Načo predsa budem svietiť, ak je dostatok svetla? Pre tento účel som si vytvoril variáciu. To je parameter, ktorý systému hovorí, čo sa deje „vonku“. Teda vytvoril som si variáciu čas a dal som k nej 2 premenné – Deň, Večer. Aby sa mi tieto variácie menili, urobil som si dve scény. Jedna sa volá východ slnka, druhá západ slnka. Scéna východ slnka je navrhnutá takto: Spúšťač scény je čas - každý deň v týždni pri východe slnka 
Premenná scény je variácia – nastav variáciu Čas na „Deň“.
Scéna západ slnka je tá istá len založená na západe slnka a mení variáciu na „Večer“ 
Tieto scény mi budú automatický meniť variáciu každý deň podľa toho, kedy je západ a východ slnka (informácie stiahnuté z internetu podľa nastavenej lokality)
Variácie v Fibaro systéme a ich zmena
A teraz naspäť k scéne osvetlenia. Do scény som si pridal podmienku Čas. Vyzerá to tak, že ak pohybový senzor zaznamená pohyb A variácia Čas je nastavená na Večer, tak zapína svetlá, navyše som si nastavil silu osvetlenia na 80%. Funguje to perfektne.
Avšak treba aj zhasnúť. V HCL môžeme zhasnúť buď tak, že v tejto scéne nastavíme čas, na aký sa svetlo má zapnúť, alebo vytvorením novej scény. Nastavenie s časom mi prišlo nepraktické, nakoľko keď som sa zdržiaval v miestnosti, systém svetlo po danom čase zhasol aj keď som v miestnosti bol. Preto som si zvolil možnosť vytvorenia novej scény. A opäť jednoduchej. 
Ak pohybový senzor nevidí pohyb 5 minút, zhasne svetlo. A funguje to výborne. Pôvodne som mal túto scénu nastavenú na 2 minúty, no niekedy sa stalo, že pri čítaní som sa nepohol a systém ma akoby nevidel a preto zhasol. Po prenastavení na 5 minút je to už dobré. 
Scénou osvetlenia to len začína. Ako Fibaro hovorí, jediným ohraničením je naša predstavivosť, naozaj to tak je. Možnosti scén sú naozaj obrovské. Mojou obľúbenou je scéna Film. Túto scénu si spúšťam z telefónu alebo tabletu. Po stlačení tlačítka FILM sa mi zatiahne žalúzia, stlmí sa svetlo na 30%, zapne sa RGBW osvetlenie za TV, pustí sa TV a audio systém a kúrenie sa nastaví na 21 stupňov, presne tak, ako to mám rád. 
Tvorbu scén v HCL hodnotím na výbornú. Obrovskou výhodou je, že si scénu dokážem pripraviť sám, a určite to dokážete aj vy. Prečo je to také dôležité? So systémami automatizácie to je väčšinou trochu inak. Pri navrhovaní systému poviete technikovi, čo chcete aby systém robil a on Vám to naprogramuje. Čo však, keď sa vaše zvyky zmenia? Napríklad Vám prestane vyhovovať, že sa Vám po vstupe do kuchyne zapne svetlo na kuchynskej linke a nie na strope tak, ako Vám to vyhovovalo predtým? Prihlásiť sa do systému a urobiť čo i len takto malú zmenu je pri mnohých iných riešeniach automatizácie záležitosť, kvôli ktorej budete musieť kontaktovať technika, ktorý Vám túto funkciu upraví. 

Práve preto je Fibaro tak výnimočné. Bez akýchkoľvek programátorských znalostí sa do systému prihlásite a v jednoduchom rozhraní a pri tak jednoduchej tvorbe scén to zmeníte v priebehu pár sekúnd. 

Meranie energie

Veľkou súčasťou automatizácie je aj úspora energie. Nastavením scén, ktoré vypínajú nepotrebné zariadenia po vašom odchode dokážete ušetriť nemalé peniaze na účtoch. Práve na sledovanie toho, čo v domácnosti žerie najviac energie slúži panel merania energií. V tomto paneli sa dá veľmi pekne určiť, či chceme vidieť spotrebu celého domu, jednotlivých izieb alebo jednotlivých zariadení. Fibaro dokáže reportovať okamžitú spotrebu ako aj históriu. Tak isto je tu možné pozrieť prepočet na eurá, takže v prípade úplnej automatizácie sa dá celkom presne odhadovať výška účtov. 
Panel meraní funguje veľmi jednoducho. Jeho funkcie využijete napríklad ak hľadáte najväčšieho žráča energie. Neviete si ani predstaviť, ako Vaša A++ chladnička dokáže žrať energiu v prípade, že s ňou nie je niečo v poriadku. Pre mňa bola veľkým prekvapením takisto spotreba plazmového televízora. Jednoznačne si dokážem predstaviť, že pri pravidelnom sledovaní spotreby energie v domácnosti a zmene prípadne oprave tých zariadení, ktoré žerú najviac energie je možné naozaj ušetriť. Je to všetko o informáciách, ktoré Vám tento panel veľmi pekne naservíruje. 
Do systému Fibaro je možné integrovať aj merače energie, ktoré sa napájajú na hlavný prívod do domu. 
Energy panel, panel energií Fibaro a jeden z jeho grafov

Alarm

Aj keď sa Fibaro predáva ako riešenie inteligentných domov, vďaka tomu, že na svoje fungovanie používa pohybové senzory a senzory na dvere... dokáže do určitej miery nahradiť aj alarm. Predajca ma samozrejme hneď upozornil, že Fibaro nie je certifikovaný alarmový systém, takže u poisťovne Vám to neprejde, no po mojich testoch môžem povedať, že potreby väčšiny ľudí dokáže Fibaro splniť. Keď som si systém nastavil, chcel som alarm otestovať. Najskôr som si v paneli alarmu vybral, čo chcem aby systém robil v prípade narušenia. Týchto možnosti je tam veľa, od spustenia osvetlenia, cez vytiahnutie žalúzií až po zaslanie notifikácie na mobil.  Ja som si to ešte rozšíril o jednoduchú scénu, ktorá mi v prípade, že je alarm zapnutý a senzor vidí pohyb zasiela fotku z kamery na môj email. 
Pri testovaní alarmu ma hneď zaujalo, že systém je do takej miery dopracovaný, že ak napríklad máte na okne senzor a okno nie je zatvorené, systém Vás na to pri aktivovaní alarmu upozorní. Vy to samozrejme môžete odignorovať a systém zamknúť aj tak, no v prípade, že je to okno na prízemí, radšej ho zatvoriť. 
Po aktivovaní alarmu prestávajú fungovať scény založené na pohybových senzoroch – teda Fibaro nebude zlodejovi svietiť na cestu a kúriť :) Pokiaľ je po aktivovaní alarmu v dome pohyb prípadne sú otvorené dvere, Fibaro mi spúšťa scénu, ktorá rozbliká každé svetlo v dome, zároveň mi zasiela okamžitú notifikáciu aj s fotografiou z kamery. V prípade, že je do systému zapojená aj siréna, táto sa rozozvučí. 
Keďže Fibaro nie je certifikovaný alarmový systém, nie je možné ho štandardne napojiť ani na bezpečnostnú službu, políciu či iné. Toto zabezpečenie funguje len majiteľom, ktorý chcú mať dom bezpečnejší, no nemajú v dome tak hodnotné veci, aby sa im oplatilo dávať si plnohodnotný alarm.
Fibaro navyše ponúka možnosť integrácie alarmového systému ako je Jablotron či Satel... Niektoré systémy sa dajú integrovať úplne vrátane ovládania cez systém Fibaro, predajca však odporúča, aby ostal existujúci alarmový systém oddelený od akéhokoľvek iného systému a v prípade integrácie s Fibaro integrovať len vysielanie informácií z alarmu. To znamená, že alarm oznámi Fibaru, či je zapnutý alebo nie a tak isto mu oznámi, ak je narušený. Tým pádom dokáže fibaro reagovať a napríklad v rozblikať osvetlenie, … 
Veľmi zaujímavou možnosťou pri Fibaro je však využívanie Fibaro senzoru dymu (Fibaro smoke sensor) a Fibaro senzoru vytopenia (Fibaro flood sensor). V prípade, že v kuchyni bude príliš veľa dymu, systém môže otvoriť okná prípadne spustiť ventilátor (v závislosti od možností) a samozrejme o tom dá vedieť. Ešte zaujímavejšia sa mi zdá možnosť využiť senzor vytopenia. Keďže mám osobné skúsenosti s vytláčaním vody do práčovne, je tento senzor neuveriteľná pomoc. Keď si predstavím, že by ma systém informoval, keď by toto vytláčanie začínalo, bolo by to neuveriteľnou pomocou, nakoľko väčšinou to zistím, keď je už zaplavená celá pivnica. 
Fibaro Alarm

Kúrenie, chladenie, …

V testovacom balíčku som mal možnosť testovať Fibaro v spojení s radiátorovou hlavicou Danfoss LC13. Nastavenia kúrenia sú v systéme celkom dobre rozdelené. V prvom rade je možnosť vytvoriť si zóny a prepojené zariadenia. Toto bohužiaľ nejde s radiátorovou hlavicou, ale ide to v prípade, že ovládate podlahové kúrenie cez Relay. 
Pri radiátorových hlaviciach je však použiteľnosť cez scény naozaj dostačujúca. Dá sa napríklad nastaviť, aby sa začalo kúriť, ak teplota klesne pod určitú úroveň. Samozrejme sa to dá ešte viac podmieniť a to tak, že sa to stane len v prípade, ak je niekto doma, prípadne v konkrétnej miestnosti. Ďalej je možné radiátorové hlavice ovládať na diaľku, čo som využil niekoľko krát, a to keď sa môj deň nejakým spôsobom dostal von zo zaužívaných koľají. Povedzme, že štandardne mi kúrenie zapína len ráno a potom večer okolo piatej, keď sa vraciam z práce + víkendy. Toto funguje výborne, no minulý týždeň, keď som potreboval ísť z práce domov skôr, po mojom neštandardnom návrate by bola doma zima. Ja som si však už pri odchode z práce toto uvedomil a cez mobil som si spustil kúrenie. Po mojom príchode domov som už preto nemusel mrznúť (a aj ma to potešilo, ak si spomeniete na tie mrazy začiatkom Decembra 2014).
Fibaro heating panel, panel kúrenia Fibaro
Jediný problém, s ktorým som sa stretol a chvíľku mi vŕtal hlavou bol fakt, že Danfoss radiátorová hlavica je batériou napájaná a kvôli úspore energie jej Fibaro nedokáže poslať povel, ale musí čakať, keď hlavica vyšle požiadavku. Tento parameter sa samozrejme dá nastaviť, no výrobca uvádza, že pre optimalizáciu výdrže batérie má byť tento parameter nastavený na 5 minút. Čo to znamená v reálnych podmienkach? Jednoducho povedané, že ak požiadate Fibaro o zmenu teploty na radiátore, musíte počkať niekedy až 5 minút, pokiaľ sa to prejaví. Avšak iba niekedy. Totiž to ak to Fibaru prikážete 4 minúty po tom, ako radiátorová hlavica vyžiadala informácie, už vám stačí počkať len minútu na ďalšie vyžiadanie. 
Tento fakt je však pri kúrení takmer nepostrehnuteľný, keďže po zapnutí kúrenia sa teplota nikdy nezmení okamžite ale je potrebné počkať na postupné vyhriatie. S Danfosom skrátka počkáme o pár minút dlhšie. Avšak pri úspore a pohodlnosti, ktorú môžeme správnym nastavením získať, je to len zanedbateľná nevýhoda.
Do systému je možné zahrnúť aj kotly vďaka Z-Wave termostatom a preto vykurovanie nie je problémom ani pre domy. 


Android či Apple, telefón či tablet...

Základné rozhranie, ktorým Fibaro systém nastavujete je dostupné v akomkoľvek internetovom prehliadači. To však slúži najmä pre nastavenie systému. Na jeho ovládanie sú určené aplikácie, ktoré sú dostupné bezplatne pre iPhone, iPad, android telefóny aj tablety. Ja som testoval používanie android tabletu (8 palcov) a telefónu. 
Pri android telefóne je rozhranie veľmi podobné tomu z iPhonu. Po spustení aplikácie prvý krát je treba zadať dva rôzne prihlasovacie údaje. Prvé sú tie, ktorými sa prihlasujem na home.fibaro.com a druhé sú už údaje, ktorými sa prihlasujem do samotného Home Centra. Po vstupe do aplikácie vidíme na hornej lište údaje ako je čas, počasie a aktuálna spotreba. V strede obrazovky máme na prvej strane 9 a na druhej 8 kategórií. Po rozkliknuti napríklad kategórie svetlo sa nám zobrazia miestnosti, v ktorých je možné svetlo ovládať. Po zvolení miestnosti už vidíme všetky dostupné zariadenia, ktoré v tejto miestnosti spadajú do kategórie osvetlenia. V hornej lište je možné jednoducho prepínať medzi izbami.
Na spodku obrazovky máme rýchlu voľbu kategórií, takže nie je potrebné ísť sa vždy vracať späť, ak chceme napríklad po zmene osvetlenia upraviť aj kúrenie...
Z mobilu je samozrejme možné spúšťať aj scény. Ak je dom automatizovaný kvalitne a všetky bežné procesy fungujú bez nášho zásahu, vtedy je toto najpoužívanejšia funkcia, nakoľko nepotrebujeme ovládať svetlo ani iné zariadenia, no potrebujeme si napríklad spustiť scénu film... 
Z android tabletu je užívanie ešte lepšie. Je možnosť pozrieť si históriu udalosti, na hlavnej obrazovke si môžme pridať dôležité zariadenia, ku ktorým budeme potom mať prístup okamžite po spustení aplikácie a dokonca si na hlavnú obrazovku môžme pridať aj kameru. 
V hornej časti máme možnosť ovládať skupiny zariadení ako aj scény. V menu si potom môžeme zvoliť rozdelenie podľa miestností. Celkovo je aplikácia na prácu so systémom naozaj prepracovaná a je veľmi ťažko nájsť jej nedostatky.  

Výhody

  • Hlavnou výhodou tejto menšej verzie Home centra je jednoznačne jeho cena. Pre mnohých je nepredstaviteľné zaplatiť za automatizáciu domu či bytu desiatky tisíc eur. Pri aktuálnej cene 279€ je Home Center Lite naozaj vstupnou bránou do sveta automatizácie.
  • Kvalita spracovania je naozaj prémiová. Produkt je vypracovaný do detailov
  • Jednoduchosť inštalácie, ktorú zvládne snáď naozaj každý
  • Užívateľské rozhranie prispôsobené koncovému užívateľovi. Žiadne programovanie, žiadne zložité pridávanie produktov. Logika tvorby scén je to, čo Fibaro odlišuje od konkurencie.
  • HCL obsahuje väčšinu možnosti, ktoré ponúka HC2 pokiaľ ide o nastavenia, panely...
  • HCL môže slúžiť ako slave domáce centrum fungujúce pod HC2.

Nevýhody

  • Hlavnou nevýhodou je chýbajúce rozšírenie o jazyk LUA. Pre niekoho to nie je problém, no ak sa do automatizácie naozaj ponoríte, čoskoro túto absenciu pocítite.
  • Neobsahuje hlasové ovládanie a Intercomm
  • Nižší výkon je niekedy cítiť pri sledovaní obrazovky s viacerými kamerami
  • Niekedy nezmyselné obmedzenie pri tvorbe scén, kde HCL nedovolí zvoliť ako spúšťač niektoré zariadenia, ktoré by nám logicky pomohli.
  • Niekedy vzniká problém so stabilitou pokiaľ ide o vzdialený prístup. Aj keď je HCL pripojené k sieti a funkčné, vzdialeným prístupom sa k nemu nepodarí dostať.
  • Nefunguje aktivácia scén prostredníctvom vypínačov (dvoj klik). Pri HCL dokáže dvojklik vrátiť osvetlenie na 100%, nie však spustiť scénu.

Záver

Home Center Lite od Fibara je zariadenie, ktoré určitým spôsobom (spolu s vera lite) spôsobilo revolúciu v automatizácií domácnosti. S nízkou cenou a užívateľským rozhraním, ktoré je určené pre užívateľov dostáva automatizáciu tam, kde to doposiaľ možné nebolo. Predstavte si, že ak by ste automatizovali byt starým káblovým spôsobom, cena automatizácie by Vás vyšla aj na 6000€ plus kabeláž a práca. A navyše by ste si ten systém ani nemohli časom meniť podľa potrieb. 
Práve tu sa ukazuje skutočná hodnota HCL. Vďaka bezdrôtovému fungovaniu a nízkej cene dokážete automatizovať byt už za 1500€, bez ďalších nákladov a bez potreby rozvŕtať si celý byt. 
Po vlastných skúsenostiach s Home Center Lite odporúčam toto zariadenie tým, ktorí chcú automatizovať (osvetlenie, zásuvky, žalúzie a radiátory) svoj byt či menší dom. Ak však od systému vyžadujete úplnú flexibilitu pokiaľ ide napríklad o kúrenie, veľmi do podrobná prepracované osvetlenie, multimedia... odporúčam priplatiť ten rozdiel a ísť do Home Center 2, kde kompromisy robiť netreba. 

Na hlavnú stránku
Comments

    Categories

    All
    FIBARO
    Homey
    Ostatné SmartHome
    Recenzie

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop