SMART HOME SYSTÉMY
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Recenzia Fibaro pohybový senzor - Fibaro motion sensor

4/20/2015

Comments

 
Zdá sa, že pohybový senzor od Fibara generačne preskočil svojich konkurentov v oblasti inteligentného bývania a inteligentnej elektroinštalácie. Hovoria o tom mnohé ocenenia, ako napríklad Innovation Award 2014 a 2015 na výstave CES v Las Vegas v kategórií Smart Home. Tento senzor už na prvý pohľad upúta svojím vzhľadom, rozmermi a svietiacím "okom". Navyše Fibaro dokázalo do tohto zariadenia vtesnať hneď niekoľko senzorov, a to PIR (pohybový) senzor, senzor teploty, senzor sily osvetlenia a accelerometer. Pozrime sa však na tento senzor trochu bližšie. Čo toto všetko znamená a aké možnosti nám to dáva. 
Fibaro motion sensor review
Balenie a prvý WAW moment

Ako sme si už pri ostatných produktoch Fibaro zvykli, balenie produktov Fibaro vyzerá naozaj prémiovo. Krabička na senzor je malá a zobrazuje senzor na pekne spracovaných obrázkoch. Na vrchu je štandardne logo Fibara. Po otvorení krabičky sa na nás usmieva samotný senzor. Toto je moment, kedy som prvý krát povedal WAW. Síce som už predtým videl obrázky tohto senzoru, čítal som si jeho špecifikáciu a dokonca som aj videl obrázok, kde sú "skutočné rozmery" senzoru, avšak povedzme si úprimne, ak čítate o produkte tak jedinečnom a obrázky sú tak futuristické, neočakávate, že to bude pravda. Avšak hneď prvý pohľad na tento senzor odhaľuje holú pravdu - tie obrázky neklamali. Senzor veľkosti pingpongovej loptičky s držiakom, ktorý si ani nevšimnete. To "oko" ktoré má svietiť nenarušuje dokonalé tvary a ani nijakým spôsobom nevyčnieva. 
V balení sa ďalej nachádza už len malý šrób + hmoždinka a taktiež nálepka, ktorá umožní nalepiť senzor napríklad na drevo alebo podobne. Taktiež tu nájdete manuál v Angličtine a Polštine. 
Prvé spustenie Fibaro pohybového senzoru a druhý WAW moment

Senzor sa otvára akoby na poly, teda pootočí sa jeho predná a zadná časť. Vnútri senzoru toho moc nevidíme, jedine pridavacie tlačítko a batériu, ktorej spoj je odpojený papierikom. Po vytiahnutí tohto papieriku senzor po prvý krát zasvieti. Už po druhy krát zo mňa vychádza WAW. To je skutočne ako oko, ale teraz už mám na mysli to, ktoré svietilo v Mardore vo filme pán prsteňov. Až do tejto chvíle som si myslel, že to bude nejaká LED zabudovaná vo vnútri, ktorá jednoducho blikne keď Vás uvidí a ktorú vypnem pri prvej príležitosti v nastaveniach, pretože ma bude otravovať. Ale Fibaro opäť prekvapilo. To svetlo, ktoré zasvietilo mi naozaj dalo pocit, že ten senzor sa na mňa pozerá nejakým magickým okom. Neuveriteľné. 
Pri prvom spúšťaní si ešte určite všimnete malý detail, ktorý opäť poukazuje na to, ako si Fibaro dáva záležať. Ten papierik, ktorý blokoval batériu, tak dokonca taká banálna vec má na sebe napísane "I am ready", teda som pripravený. Tento nápis má vzbudiť pocit, že Fibaro je tak jednoduché na používanie. No poďme sa na to pozrieť. 

Pridanie do systému

Celý systém Fibaro má fungovať tak jednoducho, že zapojíte Fibaro Home Center, pridáte senzory jednoduchým trojklikom, zapojíte zásuvky a moduly ovládania a fungujete. Teória je fajn, no a teraz poďme na to. V systéme spúšťam v zariadeniach (Devices) možnosť pridať nové zariadenie, stlačím tlačítko pridať, tým sa systém spúšťa do režimu pridávania. Teraz na Fibaro pohybovom senzore stláčam tlačítko určené na pridanie 3x. V PC okamžite vidím, že sa začínajú načítavať parametre. Asi po 5 sekundách vyskakuje hláška, že ak pridávam batériou napájané zariadenie, je potrebné toto zariadenie prebudiť. Stláčam teda pridávacie tlačítko ešte 3x a načítavanie sa pokračuje. Prešlo asi 10 sekúnd a systém píše, že zariadenie je úspešne pridané. Naozaj až takto jednoduché. Keďže som však do systému pridával niekoľko týchto senzorov počas môjho testovania viem, že niekedy sa senzor akoby zasekol uprostred procesu a akoby sa nepridal kompletne. Potom napríklad senzor sily svetla hlási neustále len 1Lux, alebo nefunguje senzor teploty... V tomto prípade sa v systéme senzor vymaže (ten istý postup ako pridanie, len v systéme stlačíme namiesto pridania odstránenie zariadenia) a nanovo pridá. Musím však povedať, že takéto zaseknutie sa stáva len sporadický a veľká väčšina senzorov je pridávaná bez akéhokoľvek problému. 
Pridávanie zariadenia do systému Fibaro
Senzor v systéme

Po správnom pridaní Fibaro motion sensor do systému Fibaro nám pribudne nie jedno, ani dva, ale hneď tri nové zariadenia. Áno, jeden senzor, 3 zariadenia. Prečo? Tak, ako som spomínal hneď na začiatku Fibaro motion sensor je multisenzor, teda spája pohybový senzor, senzor teploty, senzor sily svetla a accelerometer. Prvé tri jeho funkcie sú v systéme obsiahnuté akoby samotné senzory, accelerometer je ako samotný senzor v systéme viditeľný až pri softvérovej verzií 4.040.

Senzory Fibaro
Správanie jednotlivých senzorov v systéme je také, ako ho očakávate, a to aj bez potreby nastavení. Akonáhle pohybový senzor vidí pohyb, jeho ikonka sa rozsvieti tak, ako na obrázku vyššie. Pohybový senzor taktiež dáva možnosť zamknutia, a teda použitia ako alarmového systému. O tomto si viac povieme nabudúce, no v skratke, ak nie ste doma a senzor je zamknutý, v prípade, že zaznamená pohyb nebude spúšťať osvetlenie, ale namiesto toho Vás na tento pohyb upozorní emailom, notigfikáciou, spustí poplach...
Senzor svetla nám meria Luxy. Na čo je to potrebné? Napríklad na to, aby ste mohli naozaj inteligentne riadiť osvetlenie vo Vašom dome. Teda povedzme, že pohybový senzor Vás vidí, ale ešte predtým ako zapne svetlo overí, koľko je v miestnosti Luxov. Ak nie je dostatok svetla, vtedy ho spustí. Luxy sú merané intervalovo (napríklad každých 5 minút) alebo na základe veľkých zmien (napríklad pokles o 50 luxov). 
A nakoniec senzor teploty. Jeho presnosť by som odhadoval na +- 0.8 stupňa Celzius, čo je vo väčšine prípadov dostačujúce aj na kontrolovanie kúrenia. Opäť teplota sa reportuje do systému intervlovo alebo na základe výraznejších zmien. Jednou zo vstavaných funkcií Fibaro pohybového senzoru je automatická notifikácia v prípade, že teplota v okolí senzora naraz vyskočí alebo klesne o nezvyčajnú hodnotu. 


Možnosti nastavení senzorov

Pohybový senzor má v základných nastaveniach pekne vytvorený kompromis medzi dosahom, rýchlosťou odozvy a výdržou batérie. Avšak keďže každý z nás si senzor potrebuje umiestniť inde, potrebuje si prispôsobiť jeho dosah, rýchlosť odozvy, rýchlosť čítania parametrov... tento senzor ponúka pre každého niečo. Pozrime sa zbežne na parametre. 
V prvom rade som si hneď všimol, že všetky parametre, a to aj pre senzor svetla a teplotný senzor, sa nastavujú spoločne v nastaveniach pohybového senzoru. Môže to byť trochu metúce, nakoľko niekedy nie je jasné, čoho sa daný parameter týka. 
Pokiaľ ide o samotné nastavenia, je tam pár vecí, ktorým sa ťažko rozumie. Napríklad Wake up interval... Hmm, čo to asi bude... V štandarde má nastavených 18000 sekúnd. Toto je otázka, ktorá ma trápila. Zistil som, že je to alternatíva k trojkliku. Teda v prípade, že meníte nastavenia senzoru, na to, aby sa prejavili okamžite, musíte senzor prebudiť trojklikom. Ak tak nespravíte, nastavenia sa prejavia po 18000 sekundách. Tento parameter je však dobre nemeniť, nakoľko je to umelé prebúdzanie senzora, čo v konečnom dôsledku najviac ovplyvňuje výdrž batérie. 
Hneď v nastaveniach máme možnosť zvoliť si, či nám má prísť notifikácia v prípade narušenia. Toto je však len základné nastavenie, notifikácie si môžeme vypomienkovať v scenériách. Celkovo senzor ponúka 28 nastavení, ktoré nám umožňujú nastaviť citlivosť, čas, na aký je senzor slepý, ako reaguje na zmenu, aká veľká zmena musí byť aby na ňu reagoval až po také parametre, ktoré nastavujú práve to svietiace oko. V štandardnom nastavení sa farba tohto oka mení podľa teploty. Tiež si môžme nastaviť rozhranie, napríklad pri 16 stupňoch bude svietiť modrá, pri 22 zelená a pri 28 červená. Prípadne, ak chceme aby nám svietila len jedná farba, prípadne aby senzor nesvietil vôbec, alebo aká ma byť intenzita tohto svetla. Po pezretí týchto parametrov môžem povedať, že senzor si môže naozaj nastaviť každý tak, ako to potrebuje a nie sú tu v podstate žiadne obmedzenia.
Nastavenia Fibaro pohybového senzoru

Čo tento senzor dokáže?

Skutočná sila tohto senzoru sa ukáže, keď ho spojíte so systémom Fibaro a jeho možnosťami tvorby scenérií. Vďaka všetkým informáciám, ktoré tento senzor do systému prináša, máme možnosť naozaj si automatizovať náš dom. A to nielen tým bežným spôsobom ako - Ak senzor vidí pohyb, zapne svetlo, ale môžeme si tieto scenérie vypodmienkovať až tak, že to svetlo sa nám spustí, len ak nás senzor vidí avšak v miestnosti je len 180 Luxov. Vtedy sa nám osvetlenie spustí na 80 percent. Ak však senzor vidí pohyb v noci, keď už všetci členovia rodiny spia, tak zapne osvetlenie len na 20 percent, aby nezobudil ostatných avšak Vám aby osvetlil napríklad cestu do kúpelne.
Ďalším využitím je vonkajšie osvetlenie. Po tom, ako sa vonku zotmie, sa prístupová cesta rozsvieti na 30%. Ak však senzor uvidí pohyb pri bráne, rozsvieti prístupovú cestu na 100%.
Tento senzor sa taktiež môže použiť na riadenie kúrenia. Nech už používate elektrické podlahové kúrenie, radiátory, alebo bežné podlahové kúrenie, systém dokáže toto kúrenie spustiť keď uvidí pohyb a ak je teplota pod určitú úroveň. Vy tak nemusíte na tieto maličkosti už myslieť.
Možnosti, ktoré tento senzor ponúka sú naozaj široké. Z môjho pohľadu ak chcete mať automatizovaný dom či byt, je naozaj dobré, ak Vám tieto senzory pokrývajú každé miesto. Prečo? Lebo tento senzor reaguje a na to, že sa nikto nikde nehýbe, to znamená, že nie ste doma. Ak teda napríklad odídete z domu a zabudnete vypnúť kúrenie a TV, systém po tom, ako tento senzor nevidí pohyb napríklad 15 minút, vypne všetky zariadenia a tým Vám ušetrí náklady. Na to, aby toto fungovalo naozaj dobre potrebujete mať senzory naozaj dobre rozmiestnené po dome, aby ste nemali slepé miesta. Ak napríklad senzor nemáte v kúpeľni a vy si dávate večernú kúpeľ, keďže systém Vás v kúpelní nevidí, vyhodnotí to tak, že doma nie ste a vypne dom.  Naozaj sa dá povedať, že tento senzor spĺňa akúsi úlohu očí Vášho domu. 
Treba si pamätať, že senzor dokáže systému aj umožniť zhasnutie osvetlenia, ak v miestnosti nie ste. Je to jednou z jeho základných funkcií. Je k tomu však potrebná scéna, ktorá hovorí, že ak senzor nevidí pohyb XY sekúnd, vypne to a tamto. Je to v podstate možné urobiť aj nastavením sekúnd pri svetle, ktoré senzor spúšťa, avšak takto sa svetlo zhasne bez ohľadu na to, či v miestnosti ste alebo nie.
Scéna s použitím Fibaro Motion Sensor
Ukážka scény, ktorá v prípade pohybu a v prípade, že je 170 Luxov, tak systém zapne svetlo na 70% a stiahne žalúziu.
Skúsenosti z používania

Fibaro pohybový senzor testujem už nejaký čas. Na začiatku som sa obával najmä jednej veci, a to batérie. Ako dlho vydrží, budem ju musieť meniť každú chvíľu. Čo ak ho dám na miesto, kde je veľa pohybu, naozaj to zvládne? A odpoveď? Áno, vydrží a aj zvládne. Tento senzor ma naozaj veľmi milo prekvapil. V prvom rade svojím dizajnom, o čom som už písal. V druhom rade svojou spoľahlivosťou. Nestalo sa mi, aby ma senzor nevidel, keď som vchádzal do miestnosti. Ak sa to stalo (senzor som používal na viacerých miestách) tak som len zmenil nastavenia citlivosti a bolo to. 
A batéria... Vždy, keď sa ma na to niekto opýta, odpovedám, že to treba zažiť, to mi neuverí. Momentálne už asi 7 mesiacov používam pohybový senzor s nastaveniami vysokej cistlivosti pri pohybe, častého reportovania pri teplote a svetle... a po takmer 2 rokoch mi batéria ukazuje stále plný stav. Tento stav nebude úplne reálny, nakoľko niekedy senzor ukáže chýbajúci kúsoček baterky, ale stále len asi 20%. Takže ak je po 2 rokoch používania batéria stále na 80%, ja hovorím Hurá. A navyše, Fibaro má toto dobre poriešené a v prípade, že Vám batéria padá, systém Vám o tom pošle notifikáciu vopred a tak máte dosť času na to, aby ste ju vymenili. Práve Fibaro pohybový senzor bol ten, ktorý ma posunul z názoru - škoda, že je na batériu - až k názoru - veď s tým nie je problém, on je na batériu. Naozaj to teraz vidím ako veľkú výhodu. Predstavte si tie možnosti, zmeniť si správanie inteligentného domu zmenou pozície senzoru kedykoľvek chcete? Prečo nie? Senzor jednoducho vezmite a prehoďte, žiadne káble, nič. 
Možnosti, ktoré Senzor navyše ponúka sú naozaj neuveriteľné, a fungujú tak, ako majú. Vďaka tomu sa naozaj dá systém automatizácie domu vyšperkovať do posledného detailu. Pri cene len 57,99€ je tento senzor naozaj bezkonkurenčným produktom, pokiaľ ide o senzory do inteligentných domov.

Vyhodnotenie

Plusy:
  • Dizajn, aký inde nenájdete
  • Jednoduchosť pridávania
  • Výborná výdrž batérie 
  • Bez potreby ťahania káblov
  • Multisenzor
  • Široké možnosti využitia
  • Spoľahlivosť
  • CENA

Mínusy:
  • Nemožnosť napájania káblom (pre niektorých zástancov)
  • Z času na čas sa vyskytne problém s pridávaním
  • Nevhodný pre vonkajšie použitie a použitie na verejných priestranstvách (ľahko odnímateľný držiak)
Viac informácií o tomto produkte nájdete tu.
Comments

    Categories

    All
    FIBARO
    Homey
    Ostatné SmartHome
    Recenzie

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop