SMART HOME SYSTÉMY
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop

Sú produkty Shelly ideálnym Smart riešením?

7/1/2020

Comments

 
Výrobca Shelly prichádza stále s novými prvkami pre Váš Smart Home, ktoré určite každého nadšenca potešia cenou. Portfólio tejto značky rastie každým mesiacom. Je však Shelly tým "Zlatým grálom" medzi Smart Home systémami? Čo sú vlastne silné a slabé stránky tohto systému? Poďme si to spolu rozobrať.
Shelly smart home
Čo to vlastne Shelly je?
V prvom rade si povedzme ten základ, čo to je Shelly a prečo vzbudzuje takú pozornosť? Shelly je výrobca Smart Home komponentov, ktoré bežia na protokole WiFi. Samozrejme, nie je prvý ani posledný, avšak Shelly sa k svojmu poslaniu stavia trochu inak. Žiadne veľké krabice ani jednoúčelové prvky. Shelly má portfólio postavené tak, že s ním dokážete ovládať prakticky všetko vo Vašom dome, bez obmedzení. Niekde však musí byť aj nevýhoda, však? K tomu sa dostaneme neskôr. 
V podstate tak môžme povedať, že Shelly nám umožňuje premeniť náš dom na Smart dom bez toho, aby sme potrebovali riadiacu jednotku.

Ako Shelly funguje?
Vďaka tomu, že Shelly prvky komunikujú cez WiFi, nepotrebujete riadiacu jednotku, nakoľko s WiFi zariadeniami dokážete komunikovať cez Váš WiFi router alebo priamo zo Smartfónu/PC. A presne tak Shelly funguje. Vy jednoducho zapojíte Shelly komponent tam, kde potrebujete a pomocou mobilnej aplikácie Sheely "pridáte" zariadenie do Vašej siete. Pridaním sa pritom myslí to, že nastavíte v danom Shelly zariadení prístup k Vašej domácej WiFi sieti. Akonáhle má Shelly zariadenie tento prístup, môžete ho ovládať pomocou mobilnej aplikácie a to aj na diaľku. Presne tak, je to tak jednoduché. 

Aké prvky má Shelly v portfóliu?
Shelly je aktuálne spoločnosťou, ktorá do portfólia pridáva asi najviac nových prvkov a ktorej portfólio rastie naozaj raketovou rýchlosťou. Preto budeme postupne tento zoznam dopĺňať. Aktuálne má Shelly v ponuke tieto prvky:
Názov + odkaz na eshop
Použitie
Shelly 1
Nauniverzálnejší produkt od Shelly. Ide o 1 výstupové relé, ktorý môžete ovládať 12V/24V/230V zariadenia a zároveň má bezpotenciálový výstup. Používa sa teda napríklad na ovládanie svetiel, zásuviek, radiátorov, garážových brán, elektrických zámkov na dverách, elektrických garniž a mnoho iných zariadení. Shelly 1 je najuniverzálnejší a najpredávanejší produkt z portfólia Shelly.
Shelly 1PM
Ide o rozšírenú verziu Shelly 1, pričom PM označuje "power meter", takže meranie spotreby. Využitie je tiež podobne široké ako pri Shelly 1, avšak keďže tu chýba bezpotenciálový výstup, nedajú sa s týmto zariadením ovládať brány či garniže...
Shelly Dimmer / Dimmer 2
Ako už názov napovedá, ide o modul, ktorý umožňuje ovládať svetlo aj s funkciou stmievania. Samozrejme, je tu aj vstup na klasicky vypínač, takže o funkciu bežného vypínača neprichádzate. Rozdiel medzi Dimmer a Dimmer 2 je len v tom, že Dimmer 2 si pre fungovanie nevyžaduje nulový vodič.
Shelly 2.5
Tento modul má hneď niekoľko možnosti využitia. V zásade ide o dvojité relé, takže môžete s nim ovládať dve nezávislé zariadenia. Napríklad dva svetelné okruhy, dve zásuvky, dve lampy... Druhým režimom, v ktorom dokáže tento modul fungovať je ovládanie elektrických žalúzií a roliet. Jednoducho prepnete v jeho nastaveniach režim, v ktorom funguje a v Shelly aplikácií sa Vám zobrazí ako ovládanie žalúzií so všetkým, čo k tomu patrí. Opäť pripojenie Vášho nástenného vypínača je samozrejmosťou. 
Shelly RGBW
RGBW modul od Shelly slúži na ovládanie 12V a 24V LED pásov a svietidiel. Jeho možnosti sú ovládanie farbených pásov RGB aj RGBW prípadne ovládanie dvoch LED pásov s nastavovaním teploty bielej alebo ovládanie až 4 bielych LED pásov.
Shelly Plug S
Smart zásuvka slúži ako medzikus medzi klasickou zásuvkou a zariadením ako je lampa, elektrický ohrievač a podobne. Zároveň poskytuje funkciu merania spotreby. 
Shelly H&T
Jeden z mála senzorov od Shelly. Tento meria teplotu a vlhkosť. Štandardne je napájaný batériou, avšak je možné napájať ho aj pomocou 5V USB.
Shelly flood
Tento senzor dokáže sledovať únik vody vo Vašom dome. Jednoducho ho položíte pod umývadlo a akonáhle zaznamená vodu, bude Vás o tom informovať.
Shelly EM
Prvý elektromer od Shelly má možnosť pripojiť dve svorky a teda meria spotrebu energie na dvoch fázach. Jeho výhodou je, že taktiež obsahuje jedno relé a užívatelia si obľúbili jeho schopnosť meriať spotrebu do mínusu, čo využívajú najmä pri fotovoltaike. 
Shelly i3
Toto je jeden z najnovších prírastkov do ponuky Shelly produktov. Tento modul môžete nainštalovať pod vypínač a stlačením vypínača tak dávate impulz systému Shelly, aby vykonal určitú akciu. Možné využitie je aj pre binárne senzory alebo výstupy zo zabezpečovacieho systému. Pripojiť je možné až 3 vypínače alebo senzory.
Kryt na Shelly 1
Tento jednoduchý doplnok pre Shelly 1 a Shelly 1PM moduly Vám umožní inštalovať Shelly 1/PM priamo na prívodny kábel, napríklad na lampu. Vďaka tomuto krytu nie sú dostupné žiadne živé vodiče na dotyk a zároveň kryt ponúka možnosť aktivovať Shelly 1/PM pomocou stlačenia. Ideálne použitie je na lampy.
Shelly 3EM
Nový elektromer od Shelly ponúka možnosť meriať až 3 fázy, čo ho predudrčuje na použitie pri meraní spotreby celého domu. Jeho veľkou výhodou je to, že ak chcete vedieť spotrebu Vášho domu, už nič iné nepotrebujete, stačí Shelly 3EM.
Shelly DUO / Bulb
LED žiarovky od Shelly sú v ponuke v mnohých verziach. Najznámejšie sú práve Shelly DUO - dve teploty bielej a Shelly Bulb - RGBW žiarovka. Ich inštalácia je jednoduchá, stačí ich našróbovať namiesto klasickej žiarovky a pripojiť na WiFi, od tej chvíle môžete svetlo ovládať cez mobil. Ak by ste chceli používať aj klasicky nástenný vypínač, potom je Shelly i3 presne to, čo potrebujete ako doplnok k Smart žiarovke.
Čo so Shelly teda dokážete?
Vďaka takto širokej ponuke aktívnych prvkov dokážete so Shelly ovládať praktický všetko. Shelly 1, Shelly 2,5 alebo Shelly Dimmer 2 môžete použiť na ovládanie Vášho svietenia, Shelly RGBW je na ovládanie LED pásov, Shelly 2,5 zase na ovládanie tienenia, Shelly 1 na ovládanie akejkoľvek domacej techniky ako je klíma, rekuperácia, kotol, garážová brána. Vďaka Shelly i3 môžete integrovať do Shelly aj klasické senzory, napríklad tie z alarmu. Samozrejme, možné je ovládať aj rozdeľovač podlahového kúrenia či elektrické kúrenie v miestnostiach (odporúča sa ovládať to cez posilňovacie relé).
Všetky tieto prepojenia vďaka tomu, že Shelly produkty podporujú WiFi, môžete ovládať priamo cez mobil bez nutnosti použitia riadiacej jednotky. Je to teda veľká výhoda pri malých systémoch Smart Home, kde by riadiaca jednotka mohla tvoriť veľkú časť ceny.
Shelly aplikácia
Najväčšie limity sú v senzoroch
Na prvý pohľad sa zdá, že Shelly je teda ideálnym riešením Smart Home. Je lacný, má rýchlu odozvu, nie je potrebná riadiaca jednotka... To je pravda, avšak Smart Home je názov vychádzajúci z toho, že Váš dom akoby "rozmýšľa". Samozrejme, toto je myslené na senzory. Správny inteligentný dom má totiž zasvietiť, keď vojdete do izby a je tam tma. Má zatiahnuť žalúzie, ak vonku fúka vietor...
Práve tu prichádzame k limitom WiFi Smart Home, všetobecne. Ide totiž o to, že WiFi protokol, tak ako ho teraz smart zariadenia používajú (nehovoríme o WiFi HaLow ktorá sa ešte naplno nepoužíva) je výborný na posielanie veľkých objemov dát avšak nerieši sa pri ňom spotreba energie zariadení. To znamená, že Shelly, ako aj ďalšie firmy, ktoré tvoria Smart Home systémy založené na WiFi majú zviazané ruky, pokiaľ ide o senzory napájané batériou. Samozrejme, senzory je možné napojiť pomocou stáleho napájania a to by riešilo problém. Avšak toto nie je úplne cesta, pretože len málokto má v dome predprípravu napájania pohybových senzorov...
Dôležitá vec, na ktorú nemôžete teda pri WiFi Smart Home zabudnúť je, že pravdepodobne nikdy (opať nehovorím o WiFi HaLow) nebudete mať možnosť pridať si WiFi batériový pohybový senzor...
Picture
Shelly predsa má v ponuke senzory, ako je to teda možné?
Presne tak, Shelly už ponúka dva senzory. Pozrime sa však bližšie na ich fungovanie.
Shelly H&T aj Shelly Flood nám sledujú hodnoty, ktoré sa do systému nemusia reportovať okamžite. Znamená to, že napríklad Shelly H&T sa môže odpájať od WiFi siete na určitý čas, následne si aktivuje WiFi, pripojí sa k sieti, pošle namerané hodnoty a opäť sa zo siete odpojí. Pre nás to znamená, že máme hodnoty o teplote a vlhkosti reportované v intervaloch, čo je v podstate to isté aj pri Z-Wave, Zigbee...
Na druhej strane Shelly Flood je senzor, ktorý môže byť od WiFi odpojený prakticky stále a pripojiť sa na ňu, len keď zaznamená únik vody. Opäť, takto isto to robia aj senzory na Z-Wave a Zigbee, kvôli úspore batérie.
Dôvod, prečo ale nie je možné mať WiFi senzor pohybu, senzor dverí a iné senzory, od ktorých potrebujeme report okamžite po zistení zmeny stavu je práve v rýchlosti pripojenia k sieti. 
Ak sa totiž pripája k sieti WiFi senzor (napríklad flood), trvá mu to rádovo niekoľko sekúnd, čo určite poznáte aj vy, keď sa pripájate z mobilu na WiFi. Pri senzore vytopenia to nevadí, pretože ak senzor zaznamená únik vody, 3 sekundy sú časom, ktoré nič nezmení. Pri reportovaní pohybu sú však 3 sekundy časom, za ktorý môžeme my už prejsť cez celú miestnosť. Predstavte si to, vojdete do chodby cez ktorú prejdete a keď z nej vychádzate, zapne sa v nej svetlo... Presne tak dlho trvajú 3 sekundy v Smart Home :)
Aj keď Z-Wave a Zigbee fungujú v rámci úspory energie podobne, rozdiel je práve v čase pripojenia. Z-Wave aj Zigbee majú toto oneskorenia rádovo  v desatinách sekundy. 
Ďalším príkladom je napríklad Shelly diaľkový ovládač, ktorý onedlho príde aj do našej ponuky. Jedná sa o batériový diaľkový ovládač, ktorým môžete ovládať jednotlivé funkcie domu. Už pri predstavení tohto produktu a pri jeho prezentovaní bolo oficiálne povedané, že doba odozvy je 3-5 sekúnd. To znamená, že ovládač stlačíte a po 3-5 sekundách sa stane to, čo máte na jeho stlačenie nastavené. Pri Z-Wave a Zigbee je opäť toto oneskorenie prakticky nespozorovateľné. ​
Pre koho je teda Shelly vhodný?
Na túto otázku sú tri odpovede, pretože situácia nemôže byť taká jednoduchá, však :) 
1 - Shelly sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú riešenie pre ovládanie domu cez mobil, avšak ich dom nie je príliš veľký. Pri veľkých domoch totiž narazíte na problém s nedostatočne silným dosahom WiFi na niektorých miestach. Takúto situáciu opäť lepšie rieši Z-Wave vďaka podpore MESH. 
Shelly sú taktiež veľmi dobrým riešením pre ovládanie len jedného zariadenia pre ľudí, ktorí nehľadajú Smart Home, ale chcú napríklad len automatizovať elektrickú garnižu. Stačí pripojiť Shelly 1, nastaviť časy otvárania a zatvárania a je to.

2 - Shelly je do určitej miery taktiež vhodný pre tých, ktorí chcú so Smart Home začať, ale nie sú si úplne istý, či ho budú rozširovať. Dôvodom je práve to, že Shelly je veľmi otvorená značka k integráciam. Takže pokiaľ si napríklad na úvod nakúpite Shelly produkty a pozapájate si ovládanie svetla, no neskôr Vás zláka myšlienka rozšíriť si systém o pohybové senzory, alebo budete chcieť Shelly prepojiť s Ikea roletami alebo si budete chcieť do systému pridať multimédia... budete mať možnosť to urobiť napríklad zakúpenim riadiacej jednotky Homey 2.0. Táto riadiaca jednotka totiž umožňuje krásnu integráciu Shelly komponentov s ďalšími 50 000 komponentami iných výrobcov. Tu však treba byť opatrný, pretože pri väčších inštaláciach je dobré mať správne postavenú sieť, čo sa dočítate v tomto článku.

3 - Shelly je taktiež super otvorené pre developerov, takže pokiaľ ste kutil, ktorý hľadá produkty pre svoju vlastnú platformu, Shelly Vám otvára dvere. Do produktov je možné nahrávať vlastné FW, je možné ich prispôsobovať svojím potrebám a len veľmi ťažko nájdete iný produkt, ktorý by Vašej fantázií kládol tak málo limitov.

Shelly určite posúva hranice WiFi smart domov dobrým smerom, avšak ani tu nie je dobre zabúdať na to, že WiFi protokol nie je ideálnym na rýchlu komunikáciu, ako ju v Smart Home potrebujeme. Veľkou výhodou Shelly však ostáva to, že ponúka lacnú možnosť vstúpiť do Smart Home sveta a odtiaľ už necháva otvorené dvere pre ďalšie integrácie.
Comments

    Categories

    All
    FIBARO
    Homey
    Ostatné SmartHome
    Recenzie

Smart cenová kalkulačka | Kontakty | Čo je Z-WAVE | Blog | Eshop

Picture
Picture
Picture
www.HomeSystem.sk je oficiálnym distribútorom a predajcom značiek: 
NodON reseller
Picture
Picture
Fibaro Slovensko
Picture
www.HomeSystem.sk je výhradným distribútorom týchto značiek:
Picture
Picture
Picture
Picture
HomeSystem vo svojom riešení používa aj produkty:
Picture
Picture
Picture
Global Cache iTach v spojení so systémom Fibaro
Danfoss termostatické hlavice LC13
Secure termostat Z-Wave
Vision siréna
Picture
Picture
Picture
Ocenenia na Slovensku, o ktoré sme sa zaslúžili:
Picture
  • Smart Home
  • Cenová kalkulačka
  • Realizacie
  • Podpora
    • Servisný cenník
    • Blog
    • FAQ
    • Školenia
  • Kontakty
  • E-shop